Kadın ameliyatları artık daha kolay

Bazen bir kadın hastalıkları sorununun daha fazla değerlendirilmesi gerekebilir. Bu değerlendirmeler sonucunda ameliyat olmanızı gerektirecek durumlar da oluşabilir.

Kadın ameliyatları artık daha kolay
11 Şubat 2019 - 10:12

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Şimşir, jinekolojik rahatsızlıklarda uygulanan prosedürleri sizler için anlattı. Kadın hastalıklarının tedavisinde uygulanan en modern teknikler arasında şunlar yer alıyor;

RAHİM AĞZI HASTALIKLARI
Rahim ağzınızdaki anormal hücreler çoğu zaman tedavi olmadan iyileşir. Olmazlarsa, sağlık uzmanınız serviksi veya serviksin bir bölümünü dondurmak için kullanılan son derece etkili bir jinekolojik tedavi olan kriyoterapi önerebilir. Bu prosedürün amacı, kanser öncesi hastalıklar olarak adlandırılan değişiklikleri gösteren anormal servikal hücreleri yok etmektir.

KOLPOSKOPİ
Kolposkopi, kolposkopla yapılan cerrahi olmayan bir tanı aracıdır. Rahimde normal olmayan bir durumdan şüphelenildiğinde ve Pap smear testine ihtiyaç olduğunda serviks, vajina ve vulva'yı daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için kullanılır. Doktorunuz olağandışı hücrelerin bulunduğu bir alan bulursa, bir örnek alabilir ve test için laboratuvara gönderebilir.

DİLATASYON VE KÜRETAJ
Dilatasyon ve küretaj en sık uygulanan jinekolojik prosedürlerden biridir. Bu cerrahi olmayan işlem sırasında, doktor uterin astarınızı vakumla veya keskin bir küretle (cerrahi alet) çıkarır. Prosedür, uterus kanseri veya polipleri ve prekanseröz durum endometrial hiperplazi gibi uterus durumlarını teşhis etmenin bir yoludur. Doktorunuz ayrıca aşırı kanamaya neden olan bir doğumdan sonra uterus fibroid tümörlerini, molar gebeliği veya uterusta kalan plasentayı çıkarmayı önerebilir.

HİSTEROSKOPİ
Histeroskopi, doktorunuzun uterus sorunlarını teşhisi ya da tedavisi için cerrahi olmayan bir yol sağlar. Bunlar yapışmayı gidermek (skar doku), rahim içi bir araç yerleştirmek veya tekrarlanan düşüklerin nedenini belirlemeyi içerir. Bu işlem sırasında, doktorunuz rahiminize vajinadan sokulan ince, ışıklı, teleskop benzeri bir cihaz olan histeroskop kullanır. Rahminizin fotoğraflarını daha ayrıntılı inceleme için bir ekrana gönderir.

LEEP PROSEDÜRÜ
Doktorunuz, PAP smear testi sonrası serviks yüzeyinde anormal hücreler olduğunu gördüğünde, elektrocerrahi eksizyon prosedürünü (LEEP) kullanabilir. İşlem sırasında anormal dokuyu kesmek için elektrik yüklü, ince bir tel halkası kullanır.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum