Kadınlar, gece istedikleri yerde inecekler

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kartepe Zirvesi’nde üniversite öğrencileriyle buluştu. Forumda gençler talep etti, Başkan Büyükakın anında talimat verdi

Kadınlar, gece istedikleri yerde inecekler
27 Ekim 2019 - 16:23

"Kentleşme ve Mutlu Şehir" ana gündem maddesiyle toplanan Kartepe Zirvesi-2019, ikinci gününde sözü gençlere verdi. Zirvenin "Gençler Ne Düşünüyor?" başlıklı oturumunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli ve diğer illerden gelen üniversite öğrencileriyle buluştu. Öğrencilerin öneri ve görüşlerini dinleyen, gençlerden gelen talepleri alıp, gerekli çalışmaların yapılması için anında talimat veren Başkan Büyükakın, "Mutlu şehir güvenli şehirdir. Gece 22.00’den sonra kadınların istedikleri yerde otobüsten inmesi için arkadaşlarımıza gerekli talimatı veriyorum" dedi.  Başkan Büyükakın’ın moderatörlüğündeki foruma öğrenciler Mehmet Ali Akkuş-Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Nur Melis Aksu- İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Özge Aslanmirza-Kocaeli Üniversitesi, Emre Demirbaş-ODTÜ, Özcan Garan-İstanbul Üniversitesi, Salih Soner Güler-Youth Action Leaders, Elif Karapehlivan-Gebze Teknik Üniversitesi, Rana Karayiğit-Let's Do It Platformu, Gülay Kayadibi-Yıldız Teknik Üniversitesi, Mustafa Talha Savaş-Sakarya Üniversitesi, Anıl Altan Sipahi-Mühendis Beyinler Kulübü, Abdullah Can Tekin-Mühendis Beyinler Kulübü, Ceren Yıldız-İstanbul Medeniyet Üniversitesi , Fırat Melih Yılmaz-Dokuz Eylül Üniversitesi ve Müslüm Yıldız-Kocaeli Üniversitesi görüş ve önerileriyle katıldı.

"GÜVENLİ BİR ŞEHİR İSTİYORUZ"
İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Ceren Yıldız, öğrenciler olarak şehirde özellikle güvenlik konusunda yaşadıkları sıkıntıları aktardı. Bir şehirde mutlu olmanın ilk şartlarından biri olarak güvenliğin başta geldiğini söyleyen Başkan Büyükakın, kadınların gece sokakta güvenle yürüyebildiği bir şehir için çalıştıklarını söyledi. Gençlerden gelen, “Geceleri korkmadan evimize gitmek için istediğimiz yerde otobüsten inmek istiyoruz” önerisi üzerine Başkan Büyükakın, gece 22.00’den sonra kadınların istedikleri yerde otobüsten inmesi için talimat verdi.

"GENÇ İŞSİZLİĞE SON VERİLSİN"
GTÜ’den Elif Karapehlivan, kent konseylerinde gençlerin oranının artırılmasını istedi, belediyelerin kamu yönetimi konusunda konunun uzmanlarına danışmalarını önerdi, gençlerin ürettikleri fikir ve projelerini ekleyebilecekleri bir proje havuzunun kurulmasını talep etti, genç işsizlik oranının yüzde 27’lere ulaştığı günümüzde kent konseylerinde bu işsizliği azaltmak adına projeler üretmesini beklediklerini aktardı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum