Reklam
Reklam

Kadıoğlu, verem hakkında konuştu

Her yıl Ocak ayının ilk pazar gününden itibaren düzenlenen Tüberküloz (verem) haftası bu yıl da Gebze’de unutulmadı. 74'üncüsü düzenlenen Verem Eğitim ve Propaganda Haftası etkinlikleri kapsamında Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, yazılı basın açıklamasında bulundu.

Kadıoğlu, verem hakkında konuştu
07 Ocak 2021 - 15:36
Dr. Kadıoğlu, verem ile mücadele noktasında verdiği beyanda şunları dile getirdi; "Bu yılki Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası’nda, Sağlık Bakanlığı'mızın kararları ve Bilim Kurulu'nun önerilerinin dikkate alındığı, Koronavirüs tedbirlerinin önemsendiği fakat Tüberküloz (verem) hastalığının da küçümsenmediği bir yıl olması dileğiyle; halkımızın, tüm kurum ve kuruluşlarımızın farkındalık faaliyetleri oluşturarak bu konu hakkında herkesi bilinçlendirmeyi amaçlamaktayız."

"YÜZDE 60-70 ORANINDA AKCİĞERLERDE GÖRÜLÜR"
Solunum yoluyla bulaşan hastalıklar ve tüberküloz ile ilgili farkındalık çalışmaları hakkında bilgi veren Kadıoğlu, "Amacımız verem konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa tüm kesimlerin dikkatinin çekilmesidir. Bilindiği gibi Tüberküloz enfeksiyonu ve Tüberküloz hastalığı birbirinden farklıdır. Tüberküloz enfeksiyonu vücutta tüberküloz basilinin sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur. Tüberküloz enfeksiyonu basilin vücuda girmesinden sonra 8-10 haftada tüberkülin deri testinin pozitifleşmesi ile kendini gösterir. Tüberküloz hastalığı ise tüberkülozla ilgili klinik belirti ve bulguların ortaya çıktığı duruma denir. Hastalığın gelişmesine yol açan, vücut direncini düşüren, bağışıklığı etkileyen hastalıklar ve çeşitli etkenleri vardır. Hastalık saç ve tırnak hariç tüm doku ve organları tutabilir, tuttuğu doku ve organa göre bulgu ve belirti gösterir, ancak en çok yüzde 60-70 oranında akciğerlerde görülür” açıklamasında bulundu.

TÜBERKİLOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Tüberküloz hastalığının belirtileri hakkında bilgi veren Gebze İlçe Sağlık Müdürü Kadıoğlu, "Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi gibi başlıca belirtileri mevcuttur. Akabinde öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı tüberkülozun başlıca belirtileridir. Bu hastalığun tam tanısına balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur. Akciğer tüberkülozu akciğer röntgen filminde bazı belirgin değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikler doktorun tüberkülozdan şüphelenmesine yol açar. Tüberküloz tanısında kullanılan deri testi vücutta mikrobun olduğunu gösterir. Tüberküloz enfeksiyonu veya tüberküloz hastalığı olabilir. Bu konudaki değerlendirmeyi ilgili doktor arkadaşlarımız yapar" dedi. Kadıoğlu, son olarak Tüberküloz, bildirimi zorunlu bir hastalık olmakla beraber tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında tanı konulan hastaların 24 saat içinde ilgili ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir. Tanısı konulan tüm tüberküloz hastaları verem savaş dispanseri sisteminde kaydı tutulur. Bu süreç ile hastalığın tedavisine başlanılır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum