"Kanalizasyon yok, atık su bedeli var"

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Gebze'nin Duraklı Mahallesi'nde yaşayan bir vatandaşın su faturasına eklenen atık su bedelini eleştirdi. Tarhan, "Kanalizasyonu olmayan köylerde insanlara faturanın 4'te biri oranında atık su bedeli adı altında işlem yapılıyor" dedi.

"Kanalizasyon yok, atık su bedeli var"
08 Ekim 2019 - 14:24

CHP'li Tahsin Tarhan konu hakkında yaptığı açıklamada, "Köylümüz zaten ekemez, biçemez hale getirildi. Mahsulü değer görmediği için artık çiftçilik bile yapmıyor.  Bu vatandaşlarımızın çoğunun gelir seviyesi belli. Kanalizasyonu olmayan köylerde insanlara faturanın 4'te biri oranında atık su bedeli adı altında işlem yapılıyor. 200 liralık faturanın 50 lirası atık su bedeli. İyi de bu köylerde kanalizasyon yok ki neyin bedelini alıyorsunuz. Bu durumdaki hanelerin tespit edilip derhal bu yanlıştan vazgeçilmesi gerekmektedir" dedi.

"BİR AN EVVEL KURTARMALIYIZ"
Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, "Her şeyin kabul edilebilir ve makul bir yanı vardır. Bir ayda iki defa doğal gaza gelen zamdan, elektriğe gelen zamma kadar hepsini eleştirebiliriz, tartışabiliriz ancak kanalizasyonu olmayan yerden atık su bedeli alınmasını kabul edemeyiz. Büyükşehir yasası ile köylünün sırtına bindirilen bu yükten, vatandaşımızı bir an evvel kurtarmalıyız. Sulama işlemi yapan çiftçiden atık su bedeli alınacaksa tarımın kalkınmasından nasıl bahsedeceğiz. Ya yeni bir düzenleme getirilir, ya da hukuk yoluyla vatandaştan alınan paraları faiziyle geri alıp hak sahiplerine dağıtırız" şeklinde konuştu.

"BU DÜZENE DUR DEMELİYİZ"
Tarhan son olarak, “Her ay elektrik faturalarından, doğal gaz faturalarından 'Bakım Ücreti' adı altında para kesiliyor. Her ay gelip bakım yapan mı var? Yok. İş para almaya gelince nereden kaynak yaratacağını bilmeyenler vatandaşın aklıyla dalga geçercesine fatura düzenliyor. Sivil Toplum Örgütleri, sendikalar, tüketici hakları dernekleri ve meslek örgütlerinin tamamıyla birlikte bu düzene dur demeliyiz" açıklamasında bulundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum