Reklam
Reklam

KO-MEK, keçe işleme kursunu hayata geçiriyor

Asırlar öncesinden günümüze kadar sabır ve emekle işlenen keçe işlemeli el ürünleri KO-MEK sayesinde yeniden hayat buluyor.

KO-MEK, keçe işleme kursunu hayata geçiriyor
05 Nisan 2021 - 17:48
Tiftik keçisi, koyun, tavşan, deve ve lama gibi hayvanların yünlerinin su, sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan liflerin birbiri arasına girmesi ile  elde edilen keçe, bilinen en eski   tekstil yüzeyli el sanatı ürünüdür. Kullanım alanının genişliği nedeniyle keçe, günlük yaşamın bir parçası olarak varlığını bugünde sürdürmektedir. Makineleşme ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte eskimeye yüz tutan keçe yapımı günümüzde turistlik eşyalarda ve hediyelik ürünlerde olduğu gibi birçok ünlü sanatçının eserlerinde keçe görülmektedir. Geçmişi asırlar öncesine dayanan keçe yapımı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) sayesinde günümüzde de yaşatılmaya devam ediyor. Kursiyerlerin yoğun ilgi gösterdiği Keçe Yapımı kursunda kursiyerler; yün boyama tekniklerinden, keçe malzeme kullanımına ve ürün oluşturmaya kadar tüm modülleri öğrenerek pratiğe döküyorlar.
 
2 BİN 213 KİŞİ KEÇE YAPIM KURSU ALDI
Kocaeli’nde 12 ilçe 43 kurs merkezinde 352 farklı branşta eğitim veren KO-MEK, şimdiye kadar toplamda 679 bin 523 kişiye sertifika verdi. KO-MEK pandemi döneminde tüm önlemleri aldıktan online ve yüz yüze olmak üzere eğitimlere devam etti. Yeni dönemde de yoğun başvuru alan Keçe Yapımı kursunda KO-MEK’ten şimdiye kadar 2213 kursiyer bu alanda eğitim aldı.
 
YÜN NASIL KEÇEYE DÖNÜŞÜYOR
Tüm branşlarda olduğu gibi Keçe Yapım kursuna da oldukça yoğun ilgi gösteren kursiyerler, KO-MEK kurslarında ilk önce uygun boyama yöntemleri ile yünleri boyayarak işe koyuluyorlar. Daha sonra yünler boyutlarına göre ayrılarak saçma ve sarma işlemine tabi tutuluyor. Sabır ve emeğin ön planda olduğu keçe yapımı kurslarında daha sonra keçeleştirmenin oluşması için tepme ve pişirme işlemleri yapılır. Keçeler yıkanıp kurutulduktan sonra artık kursiyerler bireysel becerilerini göstererek keçe için desen ve şekil vermeye başlarlar. Keçe desenleme işleminden sonra yıkama ve kurutma yapılarak keçe ürünler oluşturulur ve kullanıma hazır olur.
 
KEÇE İLE NELER YAPILIR
Göz nurunun maharetli ellerle buluşması ile başlayan yolculuk sonunda yörelere özgü desen, renk, motiflerle bezenen desenli veya desensiz ürünler ortaya çıkar. Üretilen bu ürünler ise; yaygı, yolluk, seccade, yastık, eğer örtüleri, çadır, ev eşyası yapıldığı gibi kepenek, yelek, çizme, çorap, patik vb. giyim eşyası da yapılmaktadır. 
KO-MEK eğitimlerinden ücretsiz yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını KO-MEK’in resmi internet sitesi olan www.komek.org adresi üzerinden yapabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum