Kobi ve girişimcilik ödülleri sahiplerini buldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun hayata geçirdiği Türkiye'nin otomobilinin Bilişim Vadisinde ön gösteriminin yapılacağını kaydederek, "Fikri ve sınai mülkiyet hakları bize ait bir otomobile kavuşuyoruz" dedi. KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni'nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, 2020 yılında yaklaşık 2 milyar liralık kaynağın KOBİ'lerin katma değerli projelerine aktarılacağını açıkladı.

Kobi ve girişimcilik ödülleri sahiplerini buldu
27 Aralık 2019 - 09:48

KOSGEB Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda düzenlenen törene Bakan Varank'ın yanı sıra, Ankara Valisi Vasip Şahin, Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Çetin Ali Dönmez ile Mehmet Fatih Kacır, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ve TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin katıldı. Törende konuşan Varank, özetle şunları söyledi: “Ekonomik ve sosyal kalkınmamızda kritik bir yere sahip olan KOBİ’ler, büyümenin lokomotifi konumunda bulunuyor. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’undan fazlası KOBİ niteliğinde. Toplam istihdamın yüzde 78’ini ve toplam ihracatın yüzde 55’ini sırtlayan KOBİ’ler; işsizliğin azaltılmasına, nitelikli eleman yetiştirilmesine ve üretim çeşitliliğinin artırılmasına büyük katkı sağlıyor. KOBİ’lerin desteklenmesi, dış piyasalara açılmaları ve küresel rekabette güçlü kalabilmeleri kalkınma hedeflerimize ulaşmak açısından oldukça önemli.  Büyük ve Güçlü Türkiye'ye giden yolda KOBİ’lerin ve yenilikçi girişimcilerin kritik roller üstlenmesini istiyoruz. KOSGEB hali hazırda uyguladığı 13 destek programıyla özel sektöre nefes vermeye devam ediyor. Biz bu programların hem tasarımı hem de uygulama aşamasında KOBİ’lerin kabiliyetlerini daha da geliştirecek kritik adımlar atmaya özen gösteriyoruz.

YENİ ÇAĞRILARA ÇIKACAĞIZ
KOBİ’lerin dijital dönüşümlerine yol göstermeye ve bu süreçteki ihtiyaçlarını karşılamaya önem veriyoruz. Bu sene ilk defa dijitalleşme odaklı bir çağrıya çıktık. KOBİGEL Programı ile hem dijital teknolojileri geliştiren, hem de üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’leri destekliyoruz. İlk çağrımızda, beklentilerimizin üstünde bir taleple karşılaştık. Aslında bu durum, dijitalleşmeye olan talebi ve farkındalığı göstermesi açısından oldukça anlamlı. Yeni yılla birlikte bu destek programı kapsamında yeni çağrılara çıkacağız. KOBİ Rehberliği ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğimiz Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu sayede akredite rehber ve teknik danışmanlar sahaya inecek ve KOBİ’lere yardımcı olacak. Sistemin devreye girmesiyle birlikte ilk etapta 200 KOBİ Rehberi ve 2 bin 400 Teknik Danışman sahada görev yapmaya başlayacak. Özellikle değinmek istediğim bir diğer uygulama da KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programımız. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını uygulamaya başladık. Amacımız belirlediğimiz odak sektörlerde ve öncelikli ürün gruplarında yerli ve milli üretimi gerçekleştirebilmek. İlk olarak makine sektöründe çağrıya çıktık. Ar-Ge ve yatırım bütçesi 10 milyon lirayı aşan projelerin ön başvurularını aldık. Kesin başvuruları 31 Aralık’ta sonuçlandıracağız.

DESTEKLER SÜRECEK
Önümüzdeki sene, farklı sektörlerde de çağrılara çıkarak bu vizyoner programı uygulamaya devam edeceğiz. Hamle Programında daha küçük ölçekli, yani 10 milyon liranın altındaki yatırım projelerini KOSGEB’in KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programıyla destekleyeceğiz. Programımız sürekli açık olacak ve KOBİ’lerimiz ihtiyaç duymaları halinde başvurabilecekler. KOBİ’lerin finansmana erişimlerini de kolaylaştırdık. Bu kapsamda piyasadaki canlanmayı ve finansal koşullardaki iyileşmeleri dikkate alarak bankalarla protokol yaptık. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ndan yararlanan KOBİ’lerin 70 Bin liraya kadar, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamında desteklenecek işletmelerinse 500 Bin liraya kadar kredi kullanmalarına imkân sağladık. Bu sene yaklaşık 14 bin kadın girişimciye 252 milyon lira destek sağladık. 50 bin liralık finansman desteğini; kadınlar, şehit yakınları, gaziler ve gençler için 70 bin liraya çıkardık. Gençlerin girişimciliğe yönelmesi son derece gerekli ve faydalı. Her fırsatta dile getiriyorum, gençlerimiz iş arayan değil, iş veren olmanın peşinden koşmalı. Biz Bakanlık olarak; fikrim var ama sermayem yok diyen tüm gençlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

KOBİ'LERE 2 MİLYAR LİRALIK KAYNAK
Bu sene KOSGEB bütçemizin tamamını KOBİ’lerimizin büyümesi için harcadık. 70 bin işletmeye 2,3 milyar lira kaynak aktardık. Gelecek yıl da aynı titizlikle KOBİ’lerimizin büyüme hayallerini teşvik etmeye devam edeceğiz. Kurumumuzun 2020 yılı yeni destek bütçesinde yüzde 9 buçukluk artış oldu. Bu sayede yaklaşık 2 milyar liralık kaynağı KOBİ’lerimizin katma değerli projelerine aktaracağız. Bu yıl KOBİ ve Girişimcilik Ödüllerimize beklediğimizin üzerinde bir başvuru oldu. 2 bin 356 KOBİ’miz yarışmaya katıldı. Sistem üzerindeki kriterlere göre yapılan ön değerlendirme ile sayı önce 362’ye düştü. Ardından 7 farklı değerlendirme komisyonu marifetiyle ödül almaya aday 21 finalist belirlendi. Her biri alanında uzman 13 üyeden oluşan jürimiz, 21 başarılı KOBİ arasından her kategoride birincileri seçti. Finale kalan her bir KOBİ’miz bizim gönlümüzde birinci.

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun hayata geçirdiği Türkiye’nin otomobilinin Gebze’de Bilişim Vadisinde ön gösterimi yapılacak. Bu törenle ayrıca ülkemizin teknoloji üssü olacak Bilişim Vadisi’nin resmi açılışını da gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin Otomobili’yle birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları bize ait bir otomobile kavuşuyoruz. Belki de 2023 hedeflerimizden ikisini, yani küresel markalara sahip olmayı ve değeri milyar doları aşan Turcorn’lar ortaya çıkarmayı bu girişimle elde etmiş olacağız. Türkiye’nin Otomobilinin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Uzkurt, KOBİ'lerin toplumun temel dinamiği olduğunu kaydederek, "Ekonomik büyümenin tabana yayılması ve gerçek bir refah oluşturması için, KOBİ’lerin başarılı bir kimliğe sahip olmalarının gerekliliğinin farkındayız. Bu nedenle, KOBİ’leri sadece ekonomimizin değil, toplumumuzun da temel dinamikleri olarak görüyoruz. İçinde bulunduğumuz yoğun ve küresel rekabet ortamında, ülkelerin dünyadaki yerini, KOBİ’lerinin gücü belirliyor." Dedi. KOBİ'lerin, faaliyet gösterdikleri bölgelerde, istihdam ve gelir artışı ile birlikte sosyal istikrara katkı sağladığına dikkati çeken Uzkurt, "Başarılı KOBİ’ler, bulundukları bölgede, kalifiye elemanlar yetişmesine, ülkenin üretici potansiyelinin açığa çıkmasına ve yeni işletmelerin doğuşuna da, zemin hazırlıyor. Bu noktada, güçlü Türkiye, güçlü KOSGEB, güçlü KOBİ üçgeni üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Bakan Varank, finale kalan işletmelere sertifikalarını, birinci olan girişimci ve KOBİ’lere de ödüllerini verdi.

TÖRENDE ÖDÜL ALAN ŞİRKETLER ŞÖYLE
 İhracatçı KOBİ Ödülü: Taleworlds Entertainment, İnovatif KOBİ Ödülü: Sentes-Bir, İş Birliği-Güç Birliği yapan KOBİ ödülü:  Asis Elektronik, Dijital KOBİ Ödülü: Emko Elektronik, Genç Girişimci Ödülü: Merger Ayakkabı, Kadın Girişimci Ödülü: Gülsha Kozmetik, İnovatif Girişimci Ödülü: Pergo Medikal, Jüri Özel Ödülü: Hidromek


YORUMLAR

  • 0 Yorum