Kocaeli'nde Çölyak Farkındalık Günü kutlandı

Kocaeli Valiliği Himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çölyak Derneği tarafından “Hayat Glütensizde Güzel” sloganıyla düzenlenen Çölyak Farkındalık Günü Programı, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli'nde Çölyak Farkındalık Günü kutlandı
13 Haziran 2019 - 10:55

Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşen programa; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Çölyak Derneği Başkanı Nesrin Atar, okul yöneticileri, öğretmenler, Öğrenci aileleri ile Öğrenciler Katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Çölyak Hastalığının tanıtımı hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında;  “Gerek genetik nedenlerle, gerekse sonradan bütün insanlarda belirli rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Önemli olan bu rahatsızlıkların neler olduğunu bilmek, onunla nasıl mücadele edebileceğinizi öğrenmek ve hayata sımsıkı sarılmaktır. Çölyak hastalığı da genetik nedenlerle ortaya çıkan ancak diyet yardımıyla mücadele edebileceğimiz hastalıklardan birisidir. Bu bakımdan bu hastalığı taşıyor olmak çözümsüz bir şey değildir. Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımızda Çölyak hastası olan 136 öğrencimiz var.

AMAÇ SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE GELİŞİMLERİNİ SAĞLAMAK
Temel amacımız; çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde eğitimlerini almaları ve gelişmelerini sağlamaktır. Bu bakımdan gerek okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, okul kantinlerinde çalışanlar birçok kesimin daha duyarlı hale gelmesi ve toplumsal duyarlılığımızı daha üst noktalara taşımamız gerektiğini düşündük. Bu konuda aileler özellikle belirli bir bilgi ve tecrübeye sahip. Sadece Çölyak olan aileler değil, toplumun bütün kesimlerinin de bu noktada duyarlı olması gerekiyor. Önemli olan bu zorluklarla mücadele etmek ve çocuklarımızın daha sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlamak. Beslenme dostu okul kapsamı içerisinde kantinlerimizde satılan yiyeceklerimizin çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkilememesi adına birçok çalışma ortaya koyuyoruz.

HANGİ ALANLARDA YOĞUNLAŞTIĞINI GÖRMEKTİR
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği birimimizin diğer kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği çerçevesinde yürüttüğü önemli çalışmalar var. Çocuklarımızın daha sağlıklı bir şekilde hayata hazırlanmalarını amaçlıyoruz. Bu konuda duyarlılık gösteren bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.  Her anne ve baba çocuğu ile ilgili belirli bir birikime sahip. Bizlerle bunları paylaştılar ve bizlerde bunları bir kitapçık haline getirdik. Tarif edilen bir takım yiyeceklerin nasıl hazırlandığı konusunda çalışmalar ortaya koyduk. Bu noktada katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Biz Kocaeli’de Sağlık Müdürlüğümüz çerçevesinde bir Engelli Bilgi Bankası oluşturuyoruz. Temel amacımız; toplumdaki engellilerimizi tek bir sistem içerisinde toplamak, hangi engel türünün hangi alanlarda yoğunlaştığını görmektir.

5 BİN ADET KİTAP BASTIRILDI
Kocaeli genelinde yazılımlarını tamamlayarak bu projemizi belirli bir aşamaya getirdik. Bu programımızın sadece Kocaeli ile sınırlı değil, Türkiye genelinde ilgi uyandıran bir çalışma olmasını diliyorum” dedi ve programa katılan herkese teşekkür etti. Konuşmaların Vali Hüseyin Aksoy,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Çölyak Derneği’nin ortaklaşa çalışması sonucu Çölyak Hastası annelerden aldığı ve herkesin rahatlıkla yapabileceği tariflerle hazırlanan, içinde 17 çeşit yemek tarifinin bulunduğu ve 5 bin adet bastırılan kitabı öğrencilere dağıtarak, onlarla günün anısına fotoğraf çektirdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum