Kocaeli'nde hasarlı binalar konuşuldu

Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı, valilikte bulunan Karamürsel Alp Salonu’nda yapıldı.

Kocaeli'nde hasarlı binalar konuşuldu
25 Haziran 2019 - 09:29

Vali Başkanlığında, Donanma Komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, 4 Vali Yardımcısı ve 16 Kurumun İl Müdüründen oluşan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulunun 2019 yılı ilk toplantısı gerçekleştirildi.  Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yerine Vali Yardımcısı Dursun Balaban’ın başkanlık ettiği toplantıya ilçe kaymakamları ve belediye başkanları da katıldı. Kocaeli’ndeki hasarlı binaların ele alındığı toplantıda, ilçe kaymakamlarına ve belediye başkanlarına TAMP ve toplanma alanları ile ilgili de detaylı bilgiler verildi. Toplantı açılışında konuşan Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Kocaeli’nin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda bulunması dolayısıyla deprem risk azaltma çalışmalarının çok önemli olduğunu ve beklenen İstanbul depreminden etkilenecek olan Kocaeli’nin hasarlı binalar konusunun çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

SORUNLU TABLONUN GÖSTERGESİ
Balaban sözlerine şöyle devam etti; “Son zamanlarda hasarlı olmadığı halde gücünü kaybeden binaların kendi kendine yıkıldığını görüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da eski binaların tümü için kentsel dönüşüm seferberliği başlattı. Bu açıdan tüm eski binaların dönüşümü devlet politikası haline gelmişken, 1999 depremini yaşayan İlimizdeki hasarlı binanın halen çözüme kavuşturulamamış olması sorunlu bir tablonun göstergesi olarak algılanmalıdır.”

ÇÖZÜME DÖNÜK ÖNERİLER
Balaban’ın ardından bir konuşma gerçekleştiren Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul hasarlı binalar konusunda detaylı bir sunum yaptı. 1999’dan başlayarak süreci tarihsel olarak özetleyen Tekoğul, bina sayılarındaki değişimleri, 2012 yılındaki çıkarılan 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu ile konunun ilintisini, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 550 sayılı Meclis Kararının yansımalarını anlattı. Kanuna göre resen tespit ve risksiz yapı tespiti ile ilgili değerlendirmeleri de aktaran Tekoğul, sorunun günümüze kadar gelmesinin nedenlerini ve çözüme dönük önerilerini sıraladı.

BU ALGININ DA ÇÖKTÜĞÜNÜ GÖRÜYORUZ
Belediye Başkanlarınca ilgiyle izlenen sunumda Tekoğul, “6306 sayılı Kanun çıktığında süre dolayısıyla güçlendirme iskanı alamamış binalar için risksiz yapı tespitlerinin çözüm olacağı gibi bir yanlış algı verilmişti. Bu verilen algıyla bir kısım vatandaşımız lisanslı firmalar aracılığıyla tespit için harcamalar da yaptı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı Kanunun binaları yenilemeye odaklı çıkarıldığı ve risksiz yapı tespitine imkan vermediği görüşüyle bu algının da çöktüğünü görüyoruz. 

BİN 619 ORTA HASARLI BİNA
Özetlemek gerekirse yıkmaktan başka çözüm sunmayan kanunlarımız, binasını yıktırmak istemeyen maliklerimiz ve yıkım gerçeği ile yüzleşen kurumlarımız bulunuyor ve ortada da bin 619 orta hasarlı bina gerçeği duruyor.Kısaca çözüm için adres yine 6306 sayılı Kanundur. Resen tespitle ada bazlı ya da rezerv alanlı çözümlerle konunun Belediyelerce ivedilikle ele alınması, İlimizin risk potansiyelini azaltma açısından hayati öneme haizdir” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum