Kocaeli Sanayi Odası'ndan online toplantı

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) Mayıs Ayı Meclis toplantısı Online olarak yapıldı. KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleşen Mayıs ayı Meclis toplantısına toplam 92 meclis ve komite üyesi katıldı. Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan “Ticaret savası + COVİD 19” gölgesinde Küresel Ekonomik Büyüme Gelişimi hakkında sunumunu gerçekleştirdi.

Kocaeli Sanayi Odası'ndan online toplantı
21 Mayıs 2020 - 15:13

KSO’nun Meclis toplantısında ilk sözü alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasına ekonomik değerlendirmelerde bulunarak başladı. Nisan ayında ihracat 8,9 milyar Dolar, ithalat 12,9 milyar Dolar, dış ticaret açığı 4 milyar Dolar olduğunu vurgulayarak , “Tüm dünyada yavaşlayan ticaretin en belirgin etkisini nisan ayında göreceğimizi bekliyorduk. Nitekim ihracatta tarihi bir düşüş yaşadık. Ancak bu seviyenin taban olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda AB ticaretinde de yumuşak bir açılış sebebiyle, iyileşme olacağını bekliyoruz” dedi.
 
“CİDDİ DEĞER KAYBI YAŞADI”
Kocaeli Gümrüklerinden aldıkları verilere göre Nisan ayında; ihracatın 1 milyar 142 milyon dolar, ithalatın 2 milyar 727 milyon dolar, otomotiv sektörü ihracatı yüzde 93,7, kimyevi maddeler yüzde 62,2 olduğunu söyledi. Türk Lirasında ciddi değer kaybı yaşandığını kaydeden Başkan Zeytinoğlu, “REK’teki bu düşük seviyeyi en son 2018 yılı eylül ayında yaşamıştık. (REK 62,51 / dolar 6,5498 TL)  Dolar bugün 6,8 TL, ancak nisan ayı içinde 7,25’e kadar çıkmıştı. Bu çıkışa müdahale yapılarak 6,8 TL’ye kadar inmiş durumda. Müdahale yapıldığı zaman bu kalıcı olmuyor. Ülkemizin uzun vadeli, düşük faizli kaynak bulması gerekiyor. Endeksin 100 olması durumunda dolar Nisan ayında 4,8905 TL. Oysa Nisan ayında dolar ortalama 6,8223 TL idi.
 
COVİD-19 TANI MERKEZİ
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu COVİD tanı merkeziyle alakalı yaptığı konuşmada ise, “Biliyorsunuz; 27 Nisan’da Odamızın girişimleri ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve GTÜ İşbirliği ile KOVİD-19 Tanı Merkezini kurduk. Bölgemizdeki OSB’lerden gelen talepler üzerine konuyu Sanayi Bakanımıza aktarmıştık. Bu girişimlerimiz neticesinde; Sağlık Bakanlığının da yardımları ile ilimiz pilot bölge oldu. Tanı merkezinin GTÜ’nün laboratuarlarında kurulması kararına varıldı. Bu merkez Üniversite-Sanayi işbirliği için de güzel bir örnek oldu. İşçilerine tarama testi yapmak isteyen tüm üyemize bu testi yaptırmak istiyoruz. Bu uygulama ile firmalarımızın üretim kayıplarını azaltmayı ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını  amaçlıyoruz. Buradan; Sanayi Bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığımıza, TÜSEB’e ve GTÜ’ne teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz testler ücretsiz. İşçiden ücret alınmıyor. Sürüntü örneği ve soğuk zincir için firmadan kişi başı KDV dahil 30 TL ücret alınıyor. Benim ve 10 OSB Başkanlarının birlikte, o tarihte aldığı hızlı bir kararla, bu hizmet Aker OSGB’ye verildi. Bugüne kadar yapılan test sayısı: 29 bin 323, Toplam pozitif vaka sayısı 95, tarama yapılan firma sayısı 314, pozitif vaka olan firma sayısı 45.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum