KOİF'19 resmen başladı

Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri (KOİF’19) açılış töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

KOİF'19 resmen başladı
05 Nisan 2019 - 09:46

Kocaeli Valiliği koordinasyonluğunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İş-Kur, Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle kentimize kazandırılan Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri (KOİF’19) Açılış Töreni, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Interteks Fuar Alanında gerçekleşen törene; Vali Aksoy’un yanı sıra, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihan Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, daire müdürleri, oda temsilcileri, sanayiciler, işadamları ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kocaeli Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin Artvin yöresi folklör gösterisi büyük beğeni topladı. İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün konuşmalarının ardından Hüseyin Aksoy ise konuşmalarında şunlara değindi;

“YÜRÜTTÜĞÜMÜZ FAALİYETLER VAR”
“Kocaeli; Türkiye’nin ekonomisine en önemli katkıyı sunan illerin başında geliyor. 13 Organize Sanayi Bölgesinde çalışanlarıyla Türkiye ekonomisinin bir çok alanında üretim yapan bir kent. Geçtiğimiz yıl vergi gelirlerine baktığımızda tahakkuk 4’ncü, tahsilatta 3’ncü ve tahsilat oranında da 1’nci olan bir kent. Böylesine faaliyetler içerisinde olan bir kentte istihdamda büyük önem taşıyor. Bu konuda odalarımızla işbirliği içerisinde devletin ortaya koyduğu istihdam teşviklerini de gündemimize alarak, bu alanda yapılan çalışmaları desteklemek üzere yürüttüğümüz faaliyetler var.

“EN ÜST DÜZEYDE OLACAK”
2019 istihdam seferberliğinde Türkiye genelindeki istihdam oranına Kocaeli olarak 100 bin katkı vermek adına bir hedefimiz var. Bu konuda Valiliğimizde bir toplantı gerçekleştirdik. İş dünyamızın temsilcilerini bu toplantıya davet ederek, istihdam teşviklerinin bir kez daha son güncel hallerini onlarla paylaştık. Gerek İş-Kur Müdürlüğümüz, gerekse diğer ilgili birimlerimiz iş dünyamızı ziyaret edip, bu istihdam teşviklerini anlatarak, Türkiye’nin istihdam seferberliğine Kocaeli’nin de katkısının en üst düzeyde olması için çalışmalarına yoğun bir gayret içerisinde devam ediyor.

“İMZALANAN PROTOKOL SAYISI; 96”
Zaman zaman iş dünyamız eleman arıyor, ancak bulamıyor. Zaman zamanda iş arıyorum, ama bulamıyorum diyen insanlarımız var. Bu anlamda gerek milli eğitimde, gerekse üniversitelerimizde daha çok istihdama yönelik nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla çalışmalar yapılıyor. Okullarımızı destekleyen gerek Organize Sanayi Bölgelerimizle, gerekse doğrudan sanayi kuruluşlarımızla birlikte imzaladığımız protokollerimiz var. Özellikle milli eğitim müdürlüğümüzün son 1 yıl içerisinde iş dünyamızla imzaladığı protokol sayısı 96’ya ulaştı.

BU FUAR ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENDİ
Buradaki temel amaç, hangi tür nitelikli elemana ihtiyaç varsa o nitelikteki elemanları yetiştirecek alan ve dallarımızı o meslek lisemizde açarak meslek liselerimizde yetişen öğrencilerimizin o sanayi kuruluşlarımızda staj yapmasına imkan sağlamaktır. Kocaeli Sanayi-Üniversite İşbirliği konusunda bir çalıştay yapıldı ve bu alanda işbirliğini en üst noktaya taşımak için gayret gösterildi. Birçok alanda yerel istihdamın ötesinde kadınların, gençlerin, engellilerin istihdamı gibi pozitif ayrımcılık konularında üzerinde çalışma yapılan alanlar var. Bunları daha da yaygınlaştırmak ve istihdamı en üst noktalara taşımak için bu fuar önemli bir görev üstlendi.

KOİF’İN KURDELESİ KESİLDİ
Burada eleman arayanlar ile iş bulmak isteyenler bir araya gelecek. Ayrıca kariyer günleri kapsamında da belirli mesleklerde kariyer yapmış insanların deneyimleri de burada paylaşılarak, bu alanda yapılacak olan çalışmalara önemli katkılar sunacaktır. Bu organizasyona katkı sunan bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum.” Diyen Aksoy fuarın istihdama önemli katkılar sunması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Vali Aksoy ve protokol üyeleri hayırlı olsun dilekleriyle Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günlerinin (KOİF’19) açılış kurdelesini keserek, stantları gezdiler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum