Kuyucu cinayeti davası ertelendi

2 Nisan 2019 Salı günü öğrencisi F.Ç tarafından odasına bıçaklı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden şehit öğretmen Necmeddin Kuyucu cinayeti davasında ikinci oturum bugün Gebze Adliyesi’nde görüldü. Cinayet zanlısı F.Ç hakkında beklenen Adli Tıp Raporu’nun gelememesinden ötürü dava 4 Haziran tarihine ertelendi.

25 Şubat 2020 - 16:57

Gebze’de yaşanan elim olay sonrasında Necmeddin Kuyucu, öğrencisi F.Ç’nin bıçak darbeleriyle hayatını kaybetmişti. Bu olay sadece bölgemizi değil, tüm Türkiye’yi yasa boğmuştu. İlk kez 21 Kasım’da ‘Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi ile tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan hakim karşısına çıkan F.Ç’nin 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına bugün devam edildi. Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Kuyucu ve ailesini yakınları ve eğitim sendikalarının bölge ve il temsilcilikleri yalnız bırakmadı. Mahkemenin aldığı karara göre sanık F.Ç’nin yargılanması, akıl sağlığının yerinde olup olunmadığına dair rapor eksikliği nedeniyle 4 Haziran’a ertelendi. Öte yandan mahkeme çıkışı basın mensuplarının karşısına geçen Kuyucu ailesinin avukatı Murat Altun, ikinci oturuma dair bilgiler verdi. Av. Altun şunları aktardı;
 
“3. OTURUM 4 HAZİRAN’DA”
Necmeddin Kuyucu’nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci oturumu yapıldı. Kocaeli Barosu Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı dosyaya katılma talebinde bulundular ancak mahkeme heyeti yasal şartlar oluşmadığından gerek Kocaeli Barosu Başkanlığı’nın gerekse de Milli Eğitim Bakanlığı’nın katılma taleplerini reddetti. Bu celse itibariyle sanığın akıl sağlığının yerinde olup olunmadığına dair raporda eksiklikler de maalesef tamamlanamadı. 15 Nisan tarihinde Adlı Tıp Kurumu, suça sürüklenen çocukla alakalı bir muayene yapacak ve nihayetinde de 4 Haziran tarihinde bir sonraki oturum gerçekleşecek.
 
“SENDİKALAR ÖĞRETMENİNE SAHİP ÇIKIYOR”
Bizim öngörümüz ve beklentimiz 4 Haziran tarihine kadar Adli Tıp Kurumu’ndan suça sürüklenen çocuğun cezai ehliyetinin olup olmadığı yönünde rapor gelmesi halinde dosyanın karar aşamasına yaklaştığı yönündedir. Milli Eğitim Bakanlığı ilk celseden sonra katılma talebinde bulundu. Şehit edilen öğretmen benim müvekkilim hem de okul arkadaşım. Ben bu mesele özelinde şehit öğretmenimizin mensubu olduğu sendika olan Eğitim Bir-Sen’e, gerek aile gerek dosyaya sahip çıkmalarından dolayı sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum. Diğer sendikalarımız da burada, sendikalarımız öğretmenine sahip çıkıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum