Mitomani nedir

Mitomani, yalan söyleme hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişiler ise mitoman olarak adlandırılır.

Mitomani nedir
28 Mart 2018 - 09:47 - Güncelleme: 28 Mart 2018 - 10:03

Mitomani hastaları kendilerinde olmayan birçok  üstün özelliğe sahipmiş gibi yalanlar söyler, bu yalanlara kendileri de inanırlar. Toplum içinde dikkat çekmek, olduğundan daha nitelikli gözükmek için yalan söyleyen mitomanlar bir zaman sonra bu durumu alışkanlık haline getirirler. Bu durumun en ciddi yanı mitomanların bu yalanlara kendilerinin de inanmasıdır. Yalanları ortaya çıktığında ya da söyledikleri sorgulandığında öfkelenirler. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu nedenle tedavi ihtiyacı duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.

KİMLER BU HASTALIĞA YAKALANIR
Mitomanlar gerçek dışı fikirlerini insanlara yayan ve aslında gerçek bir amacı olmayan kişilerdir. İleri derecede narsist, histerik ve asosyal kişiler, çeşitli kişilik bozuklukları olan kişiler ve çocukluk yıllarında istismara uğramış kişilerin mitomani hastalığına yakalanma yüzdesi daha fazladır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ebru
    3 ay önce
    Merhabalar, Öncelikle emeğinize sağlık. Yalanı yakalama konusunda dikkat etmemiz gereken noktalardan en önemlisi sözlerden çok beden dili hareketleridir. Beden dili hareketleri, karşımızdaki insanın niyetini anlamamız için bize birçok ipucu verir. Karşınızdaki insanın yalanını ele veren on göstergeden oluşan blog yazımı izninizle ben de sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/karsinizdaki-insanin-yalan-soyledigini-anlamanin-10-yolu/ Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.