Mustafa Üstündağ'da kayıt sancısı

Gebze'nin en başarılı okullarından olan Mustafa Üstündağ Ortaokulu'nda kayıt döneminde yaşanan sıkıntılar velilerin canını sıkıyor. Öyle ki ilçenin en gözde okulunda sınıflar 43 öğrenciye kadar ulaştı.

Mustafa Üstündağ'da kayıt sancısı
01 Eylül 2019 - 12:52 - Güncelleme: 01 Eylül 2019 - 13:45

İlçemizin en başarılı okulları arasında yer alan Mustafa Üstündağ Ortaokulu'nda kayıt konusunda yaşanan problemler Yenikent sakinlerinin canını sıkıyor. Proje sınıfları, atölyeleri ve öğretmen kalitesiyle öğrenciler için harika bir eğitim yuvası olan Mustafa Üstündağ Ortaokulu'na gösterilen aşırı talepten ötürü eğitim kalitesi düşme tehlikesi yaşıyor. Elde edilen bilgilere göre okula her yıl gösterilen talep, bu sene daha da arttı ve çok sayıda kişi kendilerini Yenikent Mahallesi'nde oturur gibi gösterip çocuklarını bu okula kaydediyor. Bölgede yaşayan aileler durumdan çok şikayetçi. Veliler bununla birlikte çocuklarının göreceği eğitim kalitesinin düşeceğine inanıyor. Şu an sınıflardaki öğrenci sayısının 43 olduğu gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte Yenikent'te yaşayan ve öğrencilerini bu okula gönderen veliler ilerleyen süreçte proje sınıflarının ve atölyelerin kapanabilme ihtimalinden dolayı eğitim kalitesinin düşmesinden büyük bir endişe duyuyor. 

ÇÖZÜM BEKLİYORLAR
Bölgede yaşayan vatandaşlar, kendisini Yenikent'te oturuyormuş gibi gösteren insanlara bir çözüm bulunmasını talep ederken, bu kayıt işlemlerinin birkaç emlakçı üzerinden yürütüldüğünün iddiasında bulundular. Nüfüs Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü'nün gerekli adımları atmasını talep eden veliler, öğrencilerin 2019-2020 eğitim-öğretim yılında artan bu kadar imkana rağmen 43 kişilik sınıflarda okumasının sadece çocuklarına değil, öğretmenlere de büyük bir yük olduğunun düşüncesi içerisindeler.

VELİLER ŞİKAYETÇİ
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Mustafa Üstündağ Okul Aile Birliği Başkanı Ebru Şınık, velilerin durumdan büyük bir şikayet duyduğunu, kendisine ulaşan birçok ailenin yapılan bu kayıtlar hakkında oldukça sitemkar olduklarını ve yetkililerden çözüm beklediklerini dile getirdi. Şınık, "Okulumuza bu yıl çok yoğun bir talep var ve bu yüzden de aileler durumdan şikayetçi. Artan öğrenci sayısı yüzünden eğitim kalitesinin düşmesinden şüphe ediyoruz. Mustafa Üstündağ Ortaokulu'nun başarısının düşmemesi için velilerimiz çözüm bekliyor" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum