Obezite tedavisinde robotik cerrahi kullanımı

Obezite cerrahisinde robot kullanımı doktorlara teknik kolaylıklar sağlıyor. Robotik cerrahide aletlerin daha ergonomik olması, üç boyutlu görüntü ile daha iyi görüş sağlanması ve işlemlerin daha hassas yapılabilmesi bu kolaylıklar arasında sıralanıyor.

Obezite tedavisinde robotik cerrahi kullanımı
15 Ekim 2019 - 09:55

Cerrah, robotun çok küçük aletlerini kullanarak organların çevresini saran dokuları ve bağırsakları koruyarak hastanın karnında incelikle dolaşabiliyor. Anatomik bağlantılar veya anastomozlar (bağırsakların birbirine bağlanması) daha güvenli yapılabiliyor. Sleeve gastrektomi (tüp mide), Roux-en-Y gastrik bypass ve Ayarlanabilir gastrik band (mide kelepçesi) Robotik cerrahi ile bariatrik cerrahinin en zorlu ameliyatlarından olan bağırsakların bir kısmının atlatıldığı ameliyatların (gastrik bypass) kolaylıkla ve daha iyi sonuçlarla yapılabilmesini sağlamıştır.
 
SAĞLADIĞI KAZANIMLAR
Obezite cerrahisinin da Vinci robotik sistemle yapılmasının sağladığı kazanımlar; "Üç boyutlu, büyütülmüş görüntü, aletlere ek hareket özgürlüğü, cerrahi manevra kabiliyetinin ve ergonominin artması, daha iyi görüntü sayesinde daha hassas dikiş yeteneği, aletlerin hareket alanının dikkate değer ölçüde artması, karın duvarının kalınlığına bağlı zorlanma ve bükülmenin ortadan kalkması, istenmeyen hafif el hareketlerinin ortadan kalkması, oturur pozisyon sayesinde cerraha sağlanan kolaylık. Robotik cerrahi sırasında laparoskopik veya açık yönteme dönülmesinin nedenleri, "Obezitenin neden olduğu teknik zorluk, eski ameliyatlara bağlı yoğun yapışıklık, organların görülememesi, kanama"


YORUMLAR

  • 0 Yorum