Okul çağı çocuğu beslenmesi

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir “Çocuklarınızın hayat boyu doğru bir beslenme alışkanlığı edinmelerini sağlamak istiyorsanız, okul çağında onlara destek olmalısınız” diyor.

Okul çağı çocuğu beslenmesi
08 Eylül 2019 - 12:13

Günümüzde yapılan son bilimsel çalışmalar, derslerdeki akademik başarı ile beslenme arasında oldukça güçlü bir orantı olduğunu gösteriyor. Yine aynı şekilde rakamsal olarak ülkemizdeki her 10 obezite hastasının 7’si çocuk ve bu rakam hızla artmakta… Obezitedeki artışın sebepleri; hareketsizlik, düzensiz beslenme ve zamansız yemek. Bu yüzden okul döneminde nasıl beslenildiği, hem gelişim ve sağlıksal açıdan hem de akademik açıdan oldukça önemli. Peki, bu noktada sağlıklı beslenme nasıl olmalı? Bu yazımızda Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, okul çağı çocukları olan ebeveynler için sağlıklı öneriler sunuyor.

ÇOCUĞUNUZUN YEMEK SAATLERİNİ DÜZENLEYİN
Ortalama her gün düzenli olarak öğün saatleri belirlemek hem oluşacak tatlı krizlerinin hem de kötü beslenmenin önüne geçecektir. Uzun süre aç kalan çocuklar okul sonrası hipoglisemi ile birlikte tatlı veya rafine karbonhidrat grubuna eğilim gösterirler. Bu da zamansal olarak düzensizliklere ve tabii obeziteye yol açabilir.

ÇOCUĞUNUZUN ÖĞÜN İÇERİKLERİ DOĞRU MU?
Bir öğün tek tip olmamalıdır. Her besin grubundan aynı gün içinde tüketmek genel sağlık tablomuz açısından oldukça önemlidir. Örneğin, sadece sossuz bir makarna tüketimi yerine porsiyonu daha az tutulmuş; ancak kıymalı-cevizli bir makarna, hem protein hem de yağ kaynağı açısından daha doğru bir tercihtir. 

ÇOCUĞUM SU İÇMİYOR!
Özellikle son 5 yılda yapılan çalışmalarda okul çağı çocuklarda su tüketiminin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Günde ortalama 1.5-2 litre su tüketim alışkanlığı kazanımı çocuklar için çok faydalıdır. 

MEVSİMİNDE BESLENME EĞİTİMİ 
Çocuklarımıza hangi sebzenin veya meyvenin hangi mevsimde olduğunu öğretmek ve mevsiminde beslenme eğitimini vermek oldukça önemli. Katkı maddelerinin olmadığı veya en az miktarda olduğu dönemlerde istenilen besinlerden tüketmek en doğrusudur.

BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?
Okul çağındaki çocuklarımız kaç yaşında olursa olsun vücutlarına devamlı yakıt koymak gerekir. Bu yüzden her yaşın özel bir beslenme çantası olmalıdır. Çocuklarımız, acıktıkları zaman herhangi bir katkı maddesi konulmamış çiğ badem / fındık gibi kuruyemişler ile sevdikleri 1 çeşit meyveyi yanlarından ayırmamalılar. Bu düzende oluşturulan bir beslenme sistemi, abur cubur ve paketli gıda ürünlerine yönelimi de azaltacaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum