Omuzlarınız eşit değilse dikkat!

Aynada kendinize dikkatlice bakın. Bir omzunuz diğerinden daha yüksekse, arkadan bakıldığında bir kürek kemiğiniz diğerinden daha çıkık veya belirginse skolyoz olma ihtimaliniz var.

Omuzlarınız eşit değilse dikkat!
01 Eylül 2019 - 11:20

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Özgür Özdemir, omurganın sağa veya sola eğilmesi ile ortaya çıkan skolyozun, doğumsal olabildiği gibi sonradan da gelişebileceğini söyledi. Özdemir, "Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. Omurgaya arkadan bakıldığında eğrilik düz durulduğunda bile fark edilebildiği gibi bazen bu denli net değildir ve ancak öne eğilme durumunda, kontroller ve röntgen filmlerinde anlaşılabilir" diye konuştu.

HASTA KENDİNİ GÖZLEMLEMELİ
Skolyozun daha çok ergenlik yaşlarında ortaya çıktığını aktaran Prof.Dr. Özdemir, "Erken dönemlerde müdahale edilmediği takdirde hem kozmetik hem de kalp ve solunum sistemi üzerinde telafisi zor hasarlara yol açabilir. Hastanın ve kendisinin vücut şeklini gözlemleyerek bazı belirtileri fark etmesi hastalığın teşhisinde önem arz eder" dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Prof. Dr. Özgür Özdemir, hastalığın genel olarak belirtilerini ise şöyle sıraladı: Omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarındaki asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması, sırtta bir tarafta kemik kabarıklık (kürek kemiğinde tümsek görünümü). Prof.Dr. Özgür Özdemir, hastalığın genel olarak belirtilerini ise şöyle sıraladı: Omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarındaki asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması, sırtta bir tarafta kemik kabarıklık (kürek kemiğinde tümsek görünümü).

COBB AÇISINA DİKKAT
Ayakta çekilen tüm omurganın ön arka ve yan radyografilerinde, eğriliğin başladığı ve sonlandığı omurlar arasındaki açı ölçülür ve bu açının ilerlemesine göre takip edilir. Bu açıya 'cobb açısı' denir. Bu açı 10 dereceden fazla ise skolyoz teşhisi konur" diye konuştu.

İMPLANLAT YARDIMIYLA
50 derecenin üzerindeki eğriliklerde ve takiplerde eğriliğin arttığı hastalarda cerrahi uygulanması gerektiğini kaydeden Prof.Dr. Özdemir, "Diğer durumlarda korse tedavisi ve fizik tedavi yapılmalı. Cerrahi tedavi sırt ve bele yerleştirilen implantlar (vida-çubuk) yardımıyla başarılı bir şekilde yapılabilir" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum