Ozon tedavisinin faydaları

İyileşmeyen yaralar, diyabetik ayaklar, dolaşım bozuklukları, kronik yorgunluklar, bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar, herpes, zona, hepatit gibi virüs hastalıklarının ağır seyrettiği durumlarda ozon terapisine başvurulabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Acil Servis hekimlerinden Dr. Kürşat Salgar, “Ozon terapisi kişiye özel uygulanmasının yanı sıra kişide yüksek enerji ve zindelik hissini de arttırıyor” dedi.

Ozon tedavisinin faydaları
15 Ağustos 2019 - 09:29

İyileşmeyen yaralar, diyabetik ayaklar, dolaşım bozuklukları, kronik yorgunluklar, bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar, herpes, zona, hepatit gibi virüs hastalıklarının ağır seyrettiği durumlarda kullanılır. Bunun gibi durumlarda ozonu birkaç yöntemle uygulayabiliriz. Majör hemoterapi dediğimiz yöntemle hastanın kanını alırız ozon ile karıştırırız ve ona geri veririz. Haricen uygulanan, hastanın ayağını, kolunu, bacağını bir torba içine alıp, atmosfer basıncından biraz fazla bir basınçlı ozon altında tutma yöntemi de mevcuttur. İntravajinal ve intrarectal uygulanabilen kremleri vardır. Geçmeyen vajinal mantar hastalıkları, Crohn hastalığı, kolit gibi durumlarda da rektum içine uygulanabilir.

UYGULANAMADIĞI HASTA VAR MI?
Kırmızı kan hücrelerinden kökenli lenfoma gibi, kan kanseri türlerinin birçoğuna yapamayız. Ayrıca bir hastada “glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi” eksik olduğunda anemi görülür. Fava tüketildiğinde bu çok daha ciddi olarak çıkar. Buna favizm denir. Bu enzim eksikse tedaviyi uygulayamıyoruz. Kanama pıhtılaşma zamanı bozuk olan hastalara uygulamıyoruz. Ayrıca tedaviyi çocuklara da uygulamıyoruz. Hastanın tiroitleri çok çalışıyorsa, vücudun rölantisini oldukça yükselten bir tedavi olduğu için uygulayamıyoruz. T3, T4 ve TSH yüksekse ya da kalbin atım gücü yüzde 40’ın altında ise uygulayamıyoruz. Dolayısıyla kişi geldiği zaman öncelikle bu testleri uyguluyoruz. Eğer uygunsa doz ve seans hesaplaması yaptıktan sonra tedaviye başlıyoruz.

KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN UYGULANABİLİR?
21 yaşın üzerindeki erişkinlerde uygulanabilir. Tedavinin bir yaş sınırı da yok. Aksine hastanın enerjisini, kognitif faaliyetlerini ve bilişsel düzeyini çok olumlu etkilediği için ileri yaşlarda daha iyidir.

ÖNLEM OLARAK UYGULANABİLİR Mİ?
Uygulanabilir. Kilonuza göre yıllık bir ozon dozunuz var. Buna göre belli sayıda seansa girebilirsiniz. 8-10 seanslık bir tedavi yapıp, ayda bir ya da iki ayda bir hatırlatma dozuyla kişiyi son derece zinde tutabiliriz. Sonuç olarak daha yüksek enerji ve hastanın kendisini zinde hissetmesi için uygulanabilir.

BİR SEANS SINIRI VAR MIDIR?
En az 8 seans olmak zorunda. Çünkü hesaplanmış dozları vardır. Antibiyotik gibi, bir gün kullanırsanız hiçbir anlamı olmaz. Bunun da kullanılması gereken en az 8-10 seans arası bir sayısı vardır. Bazı hastalıklarda 25 seans bile uygulayabiliriz. Tam olarak kişiye özel bir tedavidir.

İYİLEŞME ORANI NEDİR?
Gerek biyokimyasal olarak gerek gözle görünür yani organik olarak değişikliklerin anlatıldığı birçok bilimsel çalışma ve vaka var. Örneğin genital uçuk toplumumuzda yaygın bir rahatsızlıktır. Genital uçuktan sonra ortaya çıkan ağrılarda, ilk terapiden sonra ağrıda 36-48 saat içerisinde yüzde 70 oranlarında gerileme görülür. Diyabetik ayakta ozon terapisinden sonra iyileşme hızında bir hafta içinde yüzde 42 artış gözlemlenmiştir. Yanık tedavilerinde de kullanılabilir. 2 ve 3. derece yanıklarda 4. haftadan sonra yine ciddi iyileşme gözlemlenmiştir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum