Plastik kullanımını azaltmanın yolları

Plastikler kullanımı yaygın ve çok pratik görünse de sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor. Plastiğin oluşumunda kullanılan maddeler hormonal dengeyi bozuyor ve kısırlık, kanser, bağışıklık sistemi hastalıklarını ortaya çıkartıyor.

Plastik kullanımını azaltmanın yolları
20 Haziran 2019 - 09:10

Milliyet Pembenar'ın haberine göre Victoria Üniversitesi’nde dünyadaki plastik miktarı üzerine yapılan bir çalışmada, insanların mikroplastiği yedikleri besinlerden ve havadan aldıkları ortaya çıktı. Araştırma, insanların her gün 50 bin tane mikroplastik tükettiklerini ortaya koydu. Araştırmacılara göre tavsiye edilen su miktarını şişe sudan karşılayanlar, yıllık yaklaşık olarak 90 bin mikroplastik tüketmiş oluyorlar. Musluk suyu tüketenler ise 4 bin. Plastikler sadece sağlığı tehdit etmekle kalmıyor, birçok çevre sorununu da ortaya çıkarıyor.

 

PLASTİĞİN FARKLI FORMLARI
Polar, mikrofiber, akrilik, naylon,  polyester...Her biri plastiğin farklı formları. Bu maddelerden yapılan giysileri her giydiğinizde veya yıkadığınızda su yollarına giriyor. Plastik poşet kullanımı, plastik poşetlerin ücretli olmasıyla oldukça azaldı. Ancak birçok sentetik çanta da plastik içeriyor. Bu yüzden plastik yerine organik koton kullanın.

 

PİPET KULLANMAYI BIRAKIN
Plastik tabak, kaşık ve çatallar kullanıldıklarında veya yıkandıklarında kendini bırakıyor ve sisteminize karışıyor. Özellikle mikrodalgaya girdiğinde plastik saklama kapları sağlığınıza ciddi tehlikeler oluşturuyor. Hem kendinize hem de doğaya olan görevinizi yerine getirin ve plastik pipet kullanımını bırakın. Onlara ihtiyacınız bile yok.

 

SAĞLIĞINIZA VE DOĞAYA ZARAR VERİYOR
Kozmetik markalarının oldukça sık kullandığı nanoparçacıklar veya mikroboncukların da mikro plastikler olduğunu biliyor muydunuz? Bu plastikler hem sağlığınıza hem de doğaya zarar veriyor. Bütün bu parıltılar altın değil, plastik. Parıltılı kozmetik ürünlerinde kullanılan simler de aslında mikroplastikler. Su ve toprağa sızan bu mikroplastikler plankton, balık, kabuklu deniz canlıları, deniz kuşları ve diğer kuşların midesinde birikerek açlıktan ölmelerine neden oluyor.

 

TEK KULLANIMLIK BARDAKLARDAN VAZGEÇİN
Tek kullanımlık kahve bardakları plastik içerdiği için ısıyla birleştiğinde vücudunuz için ölümcül olmasının yanı sıra kullanılıp atılmak üzere üretildiğinden doğaya ciddi zararlar veriyor.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum