Reklam
Reklam

Pompaya zam yolda

Brent petrol ile uluslararası piyasalarda benzin ve motorin fiyatları artıyor. Brent petrol, 65-66 dolar düzeyinde seyrediyor. Bu gelişme önce benzinde zamma yol açtı. Şimdi de motorine zam göründü. Motorinde, yarın gece 20 kuruş düzeyinde zam hesaplanıyor.

Pompaya zam yolda
23 Şubat 2021 - 16:39 - Güncelleme: 23 Şubat 2021 - 16:43
Brent petrol ile uluslararası piyasalarda benzin ve motorin fiyatları artıyor. Brent petrol, 65-66 dolar düzeyinde seyrediyor. Bu gelişme önce benzinde zamma yol açtı. Şimdi de motorine zam göründü. Motorinde, yarın gece 20 kuruş düzeyinde zam hesaplanıyor. Devlet, "eşel mobil" gereğince benzin, motorin ve otogazda zam ihtiyacını, bir süredir ÖTV'den karşılıyor. Devletin, halen benzinde 53, motorinde 41 kuruş ÖTV'den alacağı bulunuyor. Devletin, yeni zamla birlikte motorinde ÖTV alacağı 60 kuruşu aşacak. Sektöre göre, benzin ve motorinde uzunca bir süre indirim zor.

FİYAT NE OLURDU?
Zamlar yansıtılsaydı benzin ve motorin fiyatı ne olacaktı? Ankara'da benzinin litre fiyatı 7 TL 84 kuruşa çıkacaktı, 8 TL'ye yaklaşacaktı. İstanbul'da, (Avrupa yakası) 7 TL 76 kuruşu görecekti.Ankara'da, motorinin litre fiyatı halen 6 TL 68 kuruş. Devletin, 41 kuruş ÖTV alacağı eklendiğinde 7 TL 9 kuruşa çıkacaktı. Birkaç güne kadar gelmesi beklenen zamla 7 TL 30 kuruşa kadar yükselmesi söz konusu olacaktı. İstanbul'da, (yarın gelmesi beklenen zam hariç) 7 TL 2 kuruş olacaktı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum