Proje oy çokluğuyla kabul edildi

“Galericiler Sitesi’nin” de yer alacağı Millet Bahçesi projesi bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti.

Proje oy çokluğuyla kabul edildi
17 Aralık 2020 - 17:32 - Güncelleme: 17 Aralık 2020 - 22:29

Gebze Askeri Kışla’da yapılacak olan Millet Bahçesi projesinde son nokta koyuldu. Bilindiği gibi projede  Galericiler Sitesi için 57 bin 582 metrekarelik alan ayrılmasına Gebze kamuoyu büyük tepki göstermişti. Dün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında görüşülen projenin kabul edilip edilmesi konuyla ilgili yapılan konuşmaların ardından meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. Galericiler Sitesi’nin de yer alacağı Millet Bahçesi projesi, CHP,  İYİ Parti ve Saadet gruplarının ret oyuna karşılık AK Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

BÜYÜKAKIN BİLGİLENDİRDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Millet Bahçesiyle ilgili geniş kapsamlı bir bilgilendirme yaptı. Büyükakın, Gebze Millet Bahçesi ile ilgili şunları söyledi; “400 dönümlük bir alan Millet Bahçesi için kafi midir? Bugün Sekapark 400 dönümdür. Gebze’deki alan da gayet yeterli büyüklükte. Mesela bakın Sekapark’ın uçurtma tepesinin olduğu alana bakın. Alan çok büyük olduğu için etkinlikler dışında daha boştur. Dolu alanlar yapıların olduğu alanlardır.

“YÖNETİLEMEZ HALE GELİR”
400 dönüm küçük bir alan değil. Çok büyük bir alan. Mesela Hünkar Çayırı’nda 200 dönüm, Tatlıkuyu 400 dönüme yakın geniş bir alan. 400 dönümden daha büyük alan yönetilemez bir hale getirir. Askeri Kışlanın içerisinde duran ve ticarethane olarak yerler zaten şahıslara ait alanlardı. O 11 dönümlük ticari alan zaten vatandaşın. Biz bura için 1,5 Milyon metrekarelik alanı verdik ve aldık. 57 dönümlük Galericiler Sitesi dediğiniz alan 150 Milyon TL para eder sadece. Biz o ticari alanındaki mülkleri ve Galericiler Sitesi’nin olduğu alanı almak için 200 Milyon TL’den fazla para ödememiz gerekiyor. Böyle bir bütçe zaten yok.

“O ALAN TOKİ’YE AİT”
Kamuoyuna düştüğü gibi Millet Bahçesinin içine Galericiler Sitesi’nin yapıldığı bir şey yok. TOKİ’ye ait olan 57 dönümlük alan Büyükşehir Belediyesi’nin zaten değil. Biz de TOKİ’ye buraya başka bir ticari fonksiyon getirilemesin diye böyle bir düzenleme getirdik. Bakın Gebze’de bugün araçlar kaldırımların üzerinde satılıyor. Biz özellikle başka bir şey yapılamaz diye not düşürdük. Okul alanlarını 3 kata indirdiğimizde yeşil alandan alacağız demektir. Yapabiliriz, mümkündür. Ama yeşil alandan taviz vermemiz lazım. Ama bu imar planını geçirmemize engel teşkil edecek bir şey değil. Ama havanda su dövmeye vaktimiz yok. Bakın mükemmeli ararken Gebze millet bahçesinden olmasın.

“ALLAH’IN BİR AYETİ DEĞİL”
Galericiler Sitesinin oraya yapılması Allah’ın bir ayeti değil. Bakın biz oraya Galericiler Sitesi olacak diye not düşerek garantiye aldık. Başka bir yer yapılamaz. Ama daha uygun bir alan olursa Galericiler Sitesi taşınabilir. Bazı öneriler de var. Ama ben bu alanı bulmadan TOKİ’ye bu hakkı da vermek istemiyorsam bunun Türkçesi satın alma yapmam gerek. Bunu da yapacak durumumuz şu an yok. Çünkü 400 dönümlük alan Millet Bahçesi için yeter. Mesela daha önce 50 dönümlük bir alan yazıldı. Galericiler Sitesi için uygun denildi. Orası hayvan kesim ve satım alanı. Zaten biz orayı 50 dönümden 90 dönüme çıkarmışız. Orası zaten bize lazım. Ayrıca orası balçık.

“BİZ GEBZE’NİN KÖTÜLÜĞÜNE
ASLA ÇALIŞMAYIZ”

Bakın biz buraya mutlaka Galericiler Sitesi yapılacak kararı almıyoruz. Daha iyi bir yer bulunursa formül üretilebilir. Biz bunu komisyona gönderirsek, reddedersek Millet Bahçesinin ihale sürecini geciktireceğiz. Biz Gebze’nin kötülüğüne asla çalışmayız. Gövdemizi taşın altına koyduk. Bu bölgeyi alabilmek için yaptığımız fedakarlıklar ortada. Gebze’nin bir an önce Millet Bahçesine kavuşmasını istiyorum.”

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Orhan Güneş
    1 ay önce
    Betona gömülen şehrimizde Gebze kışla benim hassas noktamdı. İçinde gezemesemde kıyısından köşesinden geçerken içindeki o dinginligi izlemek huzur veriyordu. Saçma gelecek belki ama sırf şu karardan oturu oyum size değildir gayrı.