Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Gebze'ye kuruluyor

TÜBİTAK ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) arasında "Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü" kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, düzenlenen imza töreninde enstitünün ilk etapta 100 uzmanla Gebze'de kurulacağını duyurdu.

Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Gebze'ye kuruluyor
22 Eylül 2019 - 12:09

Gebze dev yatırımların merkezi olmaya devam ediyor. Bilişim Vadisi ve teknoloji bankasından sonra, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde önemli bir yer kaplayan ve ülkedeki raylı ulaşım sisteminde büyük önem arz edecek olan Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü'nün Gebze'ye kurulacağı açıklandı. İlçemize müjdeyi dün gerçekleşen protokol töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank verdi. İstanbul'da gerçekleşen işbirliği protokolü imza törenine, Varank'ın yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun katılım gösterdi. Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü yaklaşık 100 uzmanla Gebze'de TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü'nde kurulacak ve akabinde ise TCDD'nin Ankara'daki genel merkezinde de çalışmalar yürütülecek. Bakan Varank imza töreninde yaptığı konuşmalarda şunları dile getirdi; 

15 YILDA 70 MİLYAR AVROLUK DEV YATIRIM
"Bakanlık olarak, 11. Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde raylı sistemlerin önemi çok önemli. Yine teknoloji odaklı sanayi hamlesi programımızda da raylı sistemleri yerli üretimi teşvik edilecek öncelikli ürün grubu listesine aldık. Ulaştırma Bakanlığı da önümüzdeki 15 yılda bu sektöre, altyapılar dahil olmak üzere, 70 milyar avroluk yatırım yapmayı planlıyor. Tek başına bu tutar bile, raylı sistemlerdeki yerli ve milli kaynak kullanımının ne denli kritik olduğunu bize gösteriyor.

TEKNOLOJİYİ İHRAÇ EDEN BİR TÜRKİYE
Hedefimiz Türkiye olarak, raylı taşımacılık sektöründe teknolojik bağımsızlığı yakalamak. İşte bugün imzalanacak iş birliği protokolü de bu bağımsızlığa giden yolda önemli bir kilometre taşı olacak. Bu protokolle birlikte TÜBİTAK ve TCDD ortaklığında bir enstitü kuruyoruz. Böylece, özel sektörün de katkılarıyla sadece kullanıcı olan değil, kendi ihtiyacını karşılayan ve geliştirdiği teknolojiyi ihraç eden bir Türkiye olmak istiyoruz.

100 UZMANLA GEBZE'DE KURULACAK
Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nü ilk etapta, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü'nde yaklaşık 100 uzmanla Gebze’de kuruyoruz. Daha sonra TCDD'nin Ankara tesislerinde de çalışmalar yapılacak. 500 Ar-Ge personeli sayısına ulaşmayı öngörüyoruz. Böylece Ar-Ge projeleri, TÜBİTAK'ın istihdam edeceği nitelikli araştırmacılar tarafından yürütülecek. Enstitünün yönetim ve danışma kurulları, TÜBİTAK ve TCDD temsilcilerinden oluşacak. TCDD'nin yetkinliğini artırmak için, kurum personelinin akademik çalışmalar yapmasına da imkan sağlanacak."

"YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA TASARLANACAK"
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ise yaptığı konuşmasında şunları belirtti; "Bu güç birliğine demir yolu ulaşımının ihtiyacı vardır. Çünkü ülkemizde demir yolları yatırımlarının artması ile birlikte toplam yol uzunluğu ve raylı araç sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Ülkemiz raylı ulaşım konusunda teknoloji ihraç eden öncü bir ülke haline gelecektir. Bu kapsamda enstitü öncelikle ülkemizin ihtiyaç duyduğu demir yolu teknolojilerinin milli ve yerli imkanlarla tasarlayacak, teknoloji transfer anlaşmalarını yürütecektir." Protokol konuşmalarının akabinde ise TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, "Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü" kurulmasına ilişkin iş birliği protokolününün altına imza attılar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum