Saadetliler, '82 plakayla' poz verdiler

CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar’ın Gebze’nin il olması için TBMM’ye kanun teklifi vermesi, bölgemizdeki diğer siyasi partileri de konuyla ilgili harekete geçirdi. Bu bağlamda bir araya gelen Saadet Partisi’nin bölgemiz ilçe başkanları, temsili olarak ’82 Gebze 001’ plakayla poz vererek, “Büyükşehir il olmak istiyoruz” açıklamasını yaptılar.

Saadetliler, '82 plakayla' poz verdiler
02 Temmuz 2020 - 13:33 - Güncelleme: 02 Temmuz 2020 - 13:37

Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel, Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu, Saadet Partisi Darıca İlçe Başkanı Selim Çetinkaya ve Saadet Partisi Dilovası İlçe Başkanı Erkan Bilikli bir araya gelerek, Gebze’nin Büyükşehirli il olması için birlikte hareket edeceklerini açıkladılar. 4 ilçe başkanı yaptıkları ortak açıklamada, “1994 yılında görevi devralan ve yerel yönetimlerde efsane hizmetleri ile anılan Milli Görüş belediyeciliği, tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de katkı vermesiyle 82'nci il olma umuduyla gösteriler yapılmasına, araçların plakalarına sembolik olarak 82 rakamı takılmasına, kendilerine söz veren siyasilere bu sözleri hatırlatılmasına rağmen Gebzeliler olarak bu amacımıza ulaşamadık. Önce kendi siyasi parti bölge ilçe başkanlarımızla bir araya geldik, akabinde tüm siyasi partiler, dernekler ve STK’lar ile görüşeceğiz. Hep birlikte Gebze’mizin, Büyükşehirli İl olma mücadelesini her platformda sürdüreceğiz.   

“KANUNİ OLARAK HAKKIMIZDIR”
Büyükşehirli il olmak kanuni olarak hakkımızdır. Çünkü,  5216 no’lu Büyükşehir Belediyesi Kanunu Madde 3’e göre;  Büyükşehir belediyesi olmak için, en az üç ilçe veya ilk kademe belediyesini kapsayan, ve madde 4’e göre  Belediye sınırları içindeki ve bu sınırlara en fazla 10.000 metre uzaklıktaki yerleşim birimlerinin son nüfus sayımına göre toplam nüfusu 750.000'den fazla olan il  belediyeleri kanunla Büyükşehir’e dönüştürülür ibaresi yer alıyor. Gebze, Çayırova, Darıca ve Dilovası nüfusunun toplamı 50 ilimizden daha fazla bir nüfusa sahiptir ve 750.000’den daha fazladır. Gebze Ticaret Odamızın verilerine göre İlçemiz, 9 tane organize sanayi bölgesi, teknik üniversitesi, 96 ar-ge merkezi, 250 Tasarım merkezi ve 72 il toplamından daha fazla vergi toplayan bir ilçedir Gebze. Büyükşehir olma şartlarına haiz bir ilçemiz olan Gebze’nin en kısa zamanda Büyükşehirli il yapılmasını istiyoruz" dediler.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum