Savunma sanayisinde sıkı koordinasyon

Savunma sanayisinde “Daha sıkı koordinasyon” dönemine geçildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayisinin kamu kesiminde yer alan tüm aktörlerle istişare sürecini hızlandırdı.

Savunma sanayisinde sıkı koordinasyon
25 Ekim 2019 - 11:21

Zincir toplantıların ilki ASELSAN’da gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, paydaşlara seslenirken, 4 önemli mesaj verdi: Cari açık verdiğimiz, özellikle parçalar dahil ürünleri yerlileştirelim. Kurumlar arası yıkıcı rekabeti ortadan kaldıralım. Daha çok ürünü ticarileştirelim. Özel sektörü de eşit şartlarda yarışa sokalım. ASELSAN’ın Gölbaşı’ndaki yerleşkesindeki toplantıya ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ev sahipliği yaptı. Toplantıya, Bakan Varank, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bakan yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır katıldı.

PAYDAŞLAR BİR ARADA
Toplantıda; TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve TÜBİTAK’a bağlı enstitülerin yöneticileri ile ilgili kurum ve kuruluşlardan uzmanlar hazır bulundu.  Toplantıda başta TÜBİTAK ve savunma sanayisi şirketlerinin ortaklaşa geliştirmekte olduğu projeler olmak üzere, milli teknoloji geliştirmeye dönük adımlar masaya yatırıldı.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ
Toplantı, Bakan Varank’ın konuşmasıyla başladı. Bakanlık olarak Cumhuriyet’in 100’ncü yılına yönelik bir yol haritası belirlediklerini ve 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladıklarını anımsatan Varank, “Bu yol haritamıza Milli Teknoloji Hamlesi adını verdik. Milli Teknoloji Hamlesi ile ülkemizin rekabet gücünü artıracak, teknolojik bağımsızlığını güçlendirecek, sanayide katma değerli üretimi geliştirecek ve kritik teknolojilerde atılım sağlayacağız. Bu bağlamda savunma sanayisi kilit rol oynayan sektörlerimizden biri” değerlendirmesini yaptı.

GÖZ BEBEKLERİMİZDEN
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kurumlar arasında iletişimin arttırılmasına önem verdiklerinin altını çizen Varank, “Savunma sanayisi bizim göz bebeklerimizden. Paydaşlar olarak daha sıkı bir koordinasyon sağlamamız çok önemli” dedi. Varank, savunma sanayisinde yerlileşme oranını yüzde 70’lere kadar çıkarttıklarını kaydederken, bunu komponent yani makine bileşenleri bazında da gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı. Bu alana yatırım yapmak gerektiğinin altını çizen Varank, “Komponent bazında yerlileşme için harekete geçmeliyiz. Cari açık verdiğimiz, özellikle parçalar dahil, ambargo gibi kısıtlamalara tabi olabilecek ürünleri yerlileştirelim. Bu bizim için stratejik bir öneme haiz” diye konuştu.

NOKTA ATIŞI PROJELER
Varank, savunma sanayisinde kurumsal taassupların, kişisel çatışmaların, hatta kaprislerin olabileceğini ancak bunlara müsamaha göstermemek gerektiğini vurgulayarak, “Gelin, kurumlar arası yıkıcı rekabeti ortadan kaldıralım. Birlikte iş yapma kültürünü daha da geliştirelim. Kaynaklarımız kısıtlı. Bu kaynakları nokta atışı projelerde birlik beraberlik içinde kullanalım. Bu yolla daha çok ürünü ticarileştirelim.” dedi.

BİRBİRİMİZİN RAKİBİ OLMAYALIM
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet payidar kalması için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Varank, “Birbirimize rakip olmadan özel sektörü de rakip görmeden çalışmamız gerekiyor. Özel sektörü de eşit şartlarda yarışa sokalım.” diye konuştu. Toplantıda, kurumların yürüttüğü projeler ve kabiliyetleri tek tek ele alındı. Konunun tarafları, birçok alanda ortak noktalara yoğunlaşarak, koordinasyon anlamında mesafe aldı. Savunma sanayisinde daha sıkı bir koordinasyon için düzenlenen zincir toplantıların ikincisi ROKETSAN’da gerçekleştirilecek. Öte yandan, Bakan Varank toplantı öncesinde ASELSAN’ın Macunköy’deki ve Gölbaşı’ndaki tesislerinde incelemelerde bulundu. ASELSAN’ın yürüttüğü çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum