Şayir istedi, Gümrük Müdürlüğü Dilovası'nda kaldı

Dilovası’ndan gitmesi gündemde olan Gümrük Müdürlüğü, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in çabaları ile Tavşancıl hizmet binasına taşındı.

Şayir istedi, Gümrük Müdürlüğü Dilovası'nda kaldı
05 Kasım 2019 - 11:23 - Güncelleme: 05 Kasım 2019 - 11:31

Dilovası’nda Gümrük sevinci. Dilovası OSB içerisinde uzun yıllar faaliyet gösteren Gümrük Müdürlüğü’nün son yıllarda Gebze’ye taşınması gündeme gelmiş ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, müdürlüğün Dilovası sınırları içerisinde kalması için ilgili bakanlıklar ile görüşmeler yapmıştı. Başkan Şayir’in girişimleri sonuç verdi ve Gümrük Müdürlüğü Dilovası Belediyesi’ne bağlı Tavşancıl Hizmet binasına taşındı. Gümrük Müdürlüğü’nün Tavşancıl hizmet binasına taşınması düzenlenen imza töreni ile gerçekleşti. Düzenlenen protokol törenine Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir,  Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Ali Arslan, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve mahalle muhtarları katıldı.

ATIL DURUMDAYDI, AKTİF HALE GETİRDİK
Tavşancıl Hizmet binasının Gümrük Müdürlüğü’ne tahsisiyle ilgili imza töreninde konuşma yapan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “2008 yılında gerçekleşen Büyükşehir Belediye Yasası ile bede belediyeleri kapatılmış ve bu değişiklik ile Tavşancıl Belediyesi de kapanarak Dilovası’na bağlanmıştı. Bu durumda belediye binası o tarihten bu yana atıl durumda bulunuyordu. Yaptığımız girişimler sonucunda hem Gümrük Müdürlüğü’nün ilçemizde kalmasını sağladık, hem de  Tavşancıl Hizmet binasının aktif bir duruma getirdik” dedi.

İLÇEMİZ VE HALKIMIZ KAZANACAK
Konuşmasına devam eden Başkan Şayir,Gümrük Müdürlüğü’nün ilçemizde kalması için Gümrük Müdürlüğü yetkilileri ve Dilovası Kaymakamımızla yaptığımız istişareler bir neticeye ulaştık. Karşılıklı fedakârlıklar yaparak Gümrük binasının buraya taşınmasına karar verdik. Amacımız ilçemiz kazansın dedik. Küçük hesapları bir kenara bırakarak ilçemizin ve halkımızın menfaatini düşünerek atıl durumdaki hizmet binasının Gümrük Müdürlüğüne tahsisinin uygun olacağına karar verdik. Binamızın tadilatını da gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte Tavşancılımız için yeni bir dönem başlayacak. İlçemiz canlanacak, esnafımız kazanacak ve bununla birlikte ilçemizdeki istihdama da önemli katkı sunacağız

SİT ALANLARINI İMAR’A AÇMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Ayrıca bu bölgede bulunan SİT alanlarının imara açılması ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bakanlıklarımızla görüşmeler halindeyiz. İnşallah bu SİT alanlarını da imara açtıktan sonra bu bölgemiz ciddi oranda canlanacaktır. Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan ilçe Kaymakamımız Mustafa Asım Alkan’a, Bakanlıklardaki yetkililere, Gümrük Müdürlüğü yetkililerine ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ediyorum”dedi.  

YENİ BİNAMIZDA DAHA GÜZEL HİZMETLER VERECEĞİZ
Başkan Şayir’in ardından konuşan Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Ali Arslan yaptığı konuşmada; “Bölgeye yeni atanan biri olarak bizden önceki arkadaşlarımızın emekleri ile Gümrük Müdürlüğümüzü bu binaya taşımak bize nasip oldu. Kamu hizmeti yapmak adına yaptığımız çalışmaların bu binaya taşınması konusunda Dilovası Belediye Başkanımız Hamza Şayir’in büyük emekleri var, kendilerine teşekkür ediyorum. Çalışanlarımız ve mükelleflerimizin için oluşturacağımız bu güzel ortamda daha güzel hizmetler vereceğimize inanıyorum” dedi,

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ İLÇEMİZDE KALDI
Programda son olarak konuşan Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, “Dilovası Türkiye’nin önemli ithalat ve ihracatına önemli katkı sunan bir ilçemizdir. 8 limanı ile büyük bir potansiyele sahip olan ilçemizdeki Gümrük Müdürlüğü kendisine yakışan bir ortamda hizmet vermiyordu ve ayrıca ilçemizden gitmesi de söz konusuydu. Bununla ilgili yaptığımız görüşmeler neticesinde belediyemize ait olan bu atıl durumdaki binanın Gümrük Müdürlüğü’ne tahsis edilmesiyle hem Gümrük Müdürlüğü ilçemizde kaldı hem de atıl durumdaki bu binamız tadilat yapılarak aktif hale getirilecek. İlçemize ve esnafımıza ayrı bir kazanım sağlayacak olan Gümrük Müdürlüğü’nün Tavşancıl’a taşınması buraya da ayrı bir hava katacaktır. Ayrıca buraya taşınacak olan müdürlüğümüz için Tavşancıl’daki trafik yoğunluğunun ve yolların gözden geçirileceğine inanıyorum. Gümrük Müdürlüğü’nün Tavşancıl’a taşınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ
Konuşmaların ardından imza töreni yapıldı. Kaymakam Alkan, Başkan Şayir ve Gümrük Müdürü Arslan düzenlenen devir teslim tutanağını birlikte imzaladılar. İmza töreninin ardından hep birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum