Şeker hastalığıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Çocuklardan yetişkinlere kadar geniş bir kitleyi etkileyen diyabet yani şeker hastalığı hakkında yanlış bilgiler de hızla yayılıyor. Sadece ilaç tedavisinin değil sağlıklı beslenmenin de diyabeti önlediğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mecdi Hikmet Ergüney, diyabet ile ilgili bilinen 5 yanlışı sıraladı

Şeker hastalığıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar
05 Aralık 2019 - 09:27

Her sağlıklı kadın gibi diyabet hastaları da hamile kalabilir. Doğru tedavi şekilleri uygulanıp kan şekeri ideal seviyede tutulduğunda diyabet hastalarının hamile kalması mümkündür. Burada dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, hamile kalmadan önce doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğidir. Bazı ilaçlar gebelik döneminde kullanılmayacağı için düzenli bir diyet ve ilaç programı uygulanmalı.

GENETİK MİRAS ÇOCUĞA GEÇMEZ
Öncelikle Tip 1 diyabetin kalıtsal bir hastalık olmadığı unutulmamalı. Dolayısıyla kişide Tip 1 diyabet varsa genetik bir miras olarak çocuğa geçmez. Tip 1 diyabet insülin seviyesi ile ilgili olduğundan kişi ilaç tedavisi görür. Ancak Tip 2 diyabet olan kişilerin çocuklarında ilerleyen dönemlerinde diyabet görülme riski vardır.

İNSÜLİN BİR İLAÇ DEĞİLDİR
İnsülin bir ilaç değildir. Vücutta olması gereken ancak üretilmediği için diyabet hastalarına dışarıdan verilen bir hormondur. Dolayısıyla insülin konusunda yaratılan efsaneler gerçeği yansıtmaz ve körlüğe yol açmaz. Göz sağlığını bozan insülin değil, diyabetin kendisidir. Buna önlem olarak diyabet hastalarının mutlaka belli aralıklarla göz muayenesi yaptırması gerekir.

HASTALAR SPOR YAPMALI
Diyabet hastalarının spor yapamayacağı tamamen yanlış olan bir bilgidir. Aksine diyabet hastalarının spor yapması hayati bir önem taşır. Sadece dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktaların başında spor öncesi ve sonrasında kan şekeri oranına bakılmalı, gerekirse aç kalmamak ara öğün eklenmeli. Çünkü diyabet hastalarının aç karnına spor yapması sakıncalı, bu durum hipoglisemi riskini artırabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki istikralı bir şekilde yapılan spor, kişide insüline olan ihtiyaç azalır ve zamanla yok olabilir.

DİYET VE EGZERSİZ PROGRAMI OLMALI
Diyabet hastalarının mutlaka bir diyet ve egzersiz programı olmalı. Bunun sebebi kilo kontrolünü sağlamanın ötesinde daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmeleri içindir. Verilen insülin iştah açıcı bir etki yaratsa da insülin direncini kıran haplarla kombinasyonlar yapılarak iştah artışı önlenebilir. Ancak bu noktada diyabet hastasının diyet ve egzersiz programına sadık kalması gerekir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum