Reklam
Reklam

TABİP'de ikinci adım Gebze'de atıldı

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesinde (TABİP) ikinci atım, Gebze’de atıldı. Bitki özlerinin ve yağının çıkarılacağı Tıbbi Aromatik Bitki İşleme Amaçlı Süper Kritik Ekstraksiyon Tesisi’nin açılış töreni Gebze TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) gerçekleştirildi.

TABİP'de ikinci adım Gebze'de atıldı
10 Haziran 2021 - 18:10
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma amacı ile başlattığı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi (TABİP) kapsamında TÜBİTAK MAM’da yapılan Ekstraksiyon Tesisinin açılışı törenle yapıldı. Tarım ürünlerinin katma değerini yükseltecek olan tesisin açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur, Büyükşehir Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, KOTO Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, Prof. Dr. Ebubekir Yüksel, Kimya Yüksek Mühendisi Müslüm Yıldız, Doç. Dr. Ercan Gürbulak, ARŞAN Makine Genel Müdürü Selçuk Fatih Şentürk katıldı. Yüzde yüz yerli enerjiye sahip en büyük kapasiteli ilk tesis 332 metrekare alanda TÜBİTAK MAM yerleşkesinde bulunuyor. Bu yatırım ile Türkiye’nin kendine ait endemik bitkilerin işlenmesi ile ilgili bir data arşivi oluşturulacak. Tesisin kuruluş aşamasında Gebze Teknik Üniversitesi’nden de akademik destek alındı. Kurulan tesiste günlük 700-800 KG civarı kuru bitki kapasitesi ile yıllık 250 ton civarı kuru bitki işlenmesi hedefleniyor 

“PROJENİN UZANTISI”
Tesisin tanıtım programında konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Gerçekten güzel bir şey yapıyoruz. Tıbbi aromatik bitkiler projesinin bir uzantısı bu tesis. Kırsal alanlarda ve tarım kesiminde kalkınmayı güçlendirmek için katma değeri yüksek olan ürünler üretmekti amacımız. Katma değeri yüksek ürünlerle ilgili arayışımızda tıbbi aromatik bitkiler seçeneği karşımıza çıktı. Biz de tesis kurup ekilen ürünün yağını çıkarmayı amaçladık. Çiftçilerin ürettiği ürünlerin buradaki ekstraksiyon edilmesi, içindeki yağın çıkarılması sürecini gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“BİRÇOK KALEMDE ARTI”
Büyükakın “Tesis, tarımdaki ürünün kalitesinden katma değerine kadar birçok kalemde artı sağlayacak. Bir anlaşma çerçevesinde diğer ürünlerin geliştirilmesi, ilaçların geliştirilmesi doğal besin takviyelerinin ve kozmetik ürünlerin geliştirilmesi gibi bir dizi süreç yapılacak. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının da sürece dahil edilmesi ayrıca kıymetli. Buradaki tesis emsalleri ile kıyaslandığında ürünün hem kalitesini artıracak hem de dayanıklılık açısından uzun süre sağlayacak” açıklamasında bulundu. Büyükakın ve beraberindeki heyet tanıtım programı sonunda tesisi gezdi.
 
“8 MİLYON TL’YE MAL OLDU”
8 milyon TL’ye mal olan Tıbbi Aromatik Bitki İşleme amaçlı Süper Kritik Ekstraksiyon Tesisi hakkında bilgi veren TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur, “15 yıllık bir sanayi belediye Ar-Ge işbirliği aslında. Bazı yatırımların önemi zaman geçtikçe anlaşılır. Hepimizin hatırlayacağı belediyenin en kadar güzel bir iş yaptığı Kocaeli’nin ne kadar şanslı bir il olduğunu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacağız. Yıllık yaklaşık 2 bin 500 ton ürünü işlemeye haiz bir tesis. Bu sürecin A’dan Z’ye teknoloji ve diğer kısmınlar her türlü desteği veriyoruz. Kırsal alanlarda tohumda başlayan yüksek teknolojik ürünlerin çıkacağı bir tesis” dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum