Tahsin Bey'e anlattık ama anlamadı!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın gündeminde tuttuğu ‘yerli otomobil’ eleştirilerine dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan cevap geldi. Gebze Yenigün’e konuşan Işık, “Tahsin Bey’e defalarca anlattık, izah ettik ama anlamıyor ya da anlamak istemiyor” dedi.

Tahsin Bey'e anlattık ama anlamadı!
18 Eylül 2019 - 13:13 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 - 18:19

CHP’li Tarhan, Türkiye’nin projesi olan yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Kendi gündeminden yerli otomobili hiç düşürmeyen Tarhan, yine sosyal medya hesaplarından ‘47 milyon Euro nerede' diye sormuştu. Tarhan’a yanıt, AK Partili Işık’tan geldi. Bakanlığı döneminde TÜBİTAK’ta sergilenen yerli araç prototipi konusunda Tarhan’a sert yüklenen 64. Hükümetin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Yazı İşleri Müdürümüz Emrah Erdoğan’a konuştu. Işık şunları aktardı;

“MECLİSTE YÜZ KERE CEVAPLADIM”
“Saab’ın 9-3 modelinin bütün fikri mülkiyet haklarının satın alınması, Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun onayından geçmiş bir işlem. Bunun faturası ve ödemesi var. Şu anda bütün fikri mülkiyet hakları TÜBİTAK’ın elinde. Bunu ben mecliste yüz kere cevapladım. Bu paranın neyden dolayı bankadan çıktığı, karşılığında ne alındığı belli. Tahsin Tarhan bir komplekse kapıldı ve arada bir kamuoyunda gündeme gelmek istediğinde bu konuyu açıyor.

“GÜNDEME GELMEK İÇİN”
Saab’ın fikri mülkiyet hakları şu an Türkiye’de. Fikri mülkiyet haklarının ne demek olduğunu bilmeyen birinin bu konuları gündeme getirmesi Kocaeli açısından da Türkiye açısından da kabul edilebilir bir şey değil. Bu ödenen bedel karşılığında Fikri Mülkiyet Hakları satın alındı. Fikri mülkiyet haklarına dünyada milyarlarca dolar para ödenir. Saab gibi bir markanın üretim iznini almak, fikri mülkiyet haklarını satın almak öyle kolay bir iş mi? Kendisi arada bir gündeme gelmek için ortaya koyuyor.

“MİLLETİN GÜNDEMİ MEŞGUL EDİLİYOR”
Defalarca aynı şeyi yaptı ve defalarca cevap verildi. Bunun bir fikri mülkiyet hakkı satın alma işi olduğu, Kalkınma Bakanlığı’nın onayıyla ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun değerlendirilmesi sonucunda bunun alınmasına karar verildiği ve şu anda da bütün fikri mülkiyet haklarının TÜBİTAK’ta olduğu defalarca açıklandı. Bu açıklamalardan zerrece bir şey anlamayan veya anlamak istemeyen birisinin milletin gündemini meşgul etmesi yazıktır.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum