Tarhan, bakanlığa kamu arazilerini sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli'nde satışa çıkarılan kamu arazilerini ve bunlardan elde edilen gelirlerle ne yapıldığını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Tarhan, bakanlığa kamu arazilerini sordu
11 Temmuz 2019 - 13:57

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması talebiyle yazılı soru önergesi veren Tarhan, “Kamu arazilerinin satışından milyonlarca lira gelir elde ediliyor, hangi yatırımlar yapılmış bakanlık açıklasın” dedi. CHP'li Tahsin Tarhan, “Kocaeli’nde senelerdir devam eden, isyan ettiğimiz bir durum söz konusu. Kocaeli bütçeye en çok desteği veren il olmasına rağmen hak ettiği desteği alamıyor. Üzerine Milyonlarca liralık kamu arazileri de satışa çıkarılıyor. Ekstra gelirler elde ediliyor. Kamu arazisiyle, emekçisiyle, işvereniyle, sanayisiyle ülkeye bu kadar katkı sağlayan Kocaeli’nde ne yazık ki yatırım yok. Biz eğer Kocaeli’nde bir kamu arazisi satılacaksa ya da kiralanacaksa elde edilen gelirle yine Kocaeli’ye yatırım yapılsın istiyoruz ancak devletin malı deniz anlayışıyla davranılırsa bu duruma tepki gösteririz" dedi.

"TARIM VE ORMAN ARAZİSİ BIRAKMADILAR"
Tahsin Tarhan açıklamalarının devamında, “Kimseyi zan altında bırakmak için söylemiyorum ancak Kocaeli’de tarım arazisi ve orman arazisi bırakmadılar. Kandıra’nın köylerine bakın tarım arazileri yok pahasına satılıyor. Çiftçi ürettiğini karşılayamadığı için ses çıkartamıyor. Kuzey Marmara Otoyolu ile orman arazilerini yok ettiler. Tahribatı yıllarca düzelmeyecek bir habitat oluşturdular. Bir kentin sosyo dinamik ve coğrafi yapısıyla bu kadar oynanmasını kabul etmek mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

"İKİ YAKANIZ BİR ARAYA GELMEZ"
Tahsin Tarhan son olarak, “Bugün Kocaeli için bakanlığa sorduğumuz 'Ne kadar kamu arazisi satıldı ve kiraya verildi? Bunlardan ne kadar gelir elde edildi ve bu gelirlerle ne yapıldı?' sorusu aslında tüm şehirlerimiz için geçerli, 62 ilyar Dolar'lık özelleştirme yapan, dolaylı satışlarla 80 milyar Dolar gelir eden iktidarın miras yedi anlayıştan vazgeçip tüm vatandaşlarımızı da kapsayacak üretim ve tasarruf ekonomisine geçmesi gerekmektedir. Kamu malını satarak Mercedes makam arabalarına binmeye devam ederseniz, iki yakanız bir araya gelmez" açıklamalarında bulundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum