Tarhan, "Vatandaşın parasını betona yatırdılar"

Türkiye Varlık Fonu (TVF) kuruluşunun, İstanbul Finans Merkezi projesinin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralınmasına, CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan’dan tepki geldi. Tarhan, “Vatandaşın parasını betona yatırmaktan bıkmadılar” dedi.

Tarhan, "Vatandaşın parasını betona yatırdılar"
29 Eylül 2019 - 13:39

Tahsin Tarhan konu hakkında yaptığı açıklamada, "Varlık Fonu, Sayıştay denetimine tabi  tutulmuyor. Özel hukuk hükümlerine göre çalışıyor ve bağımsız denetçiler tarafından denetleniyor. Görevi, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak olan Varlık Fonunu inşaat projelerine ortak etmek, vatandaşın parasını betona gömmek, ekonomik kriz içerisinde olan ülkemize hiçbir katkı sağlamayacaktır. Varlık Fonu müteahhitlik işleri için mi kurulmuştur?” dedi.

"İŞ BİLMEZLİKTEN ÖTE İHANETTİR"
Tahsin Tarhan ayrıca, “İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde projenin yüklenici firmalarından olan 3 şirket, Ağaoğlu, İntaş ve YDA projeden çekilmek istiyor, Varlık Fonu eliyle devlet tamam ben devralırım diyor. Zaten bu 3 inşaat şirketinin hangi projelerde yer aldıkları, devlet kaynaklarından hangi kredileri aldıkları ortadayken neden geri çekiliyor. İstanbul Finans Merkezinin açılışı önce 2018’e sonra 2020’ye daha sonra 2022’ye ertelendi. Demek ki devlet destekli şirketler bile bu projenin altından kalkamıyor. Burada zarar ediyor. Bu tabloda Varlık Fonu eliyle inşaat işine girilmesi iş bilmezlikten öte ihanettir” açıklamasında bulundu.

"İNŞAAT SIVASINA YATIRMAYI TERCİH EDİYOR"
CHP'li Tarhan, konu hakkında son olarak şunları dile getirdi; “17 yıllık AKP iktidarlarının sonunda, Türkiye’yi dev bir şantiye alanına çevirdiler. Genç işsizliğin Yüzde 25 olduğu ülkemizde, iktidarın gençlere sunduğu tek istihdam alanı inşaat işçisi olmak. 1,67 Milyar Türk Lirasıyla, deprem araştırma ve tedbirleri, teknoloji yatırımları, istihdam sahaları, sanayi teşvikleri, öğrenci yurtları yapılabilecekken, İktidar bu parayı inşaat sıvasına yatırmayı tercih ediyor."


YORUMLAR

  • 0 Yorum