Tarihe ve millete saygısızlık yapılıyor

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Fatih Sultan Mehmet’in Otağını kurduğu Hünkar Çayırı’nın yapılaşmaya açılması ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Tarhan, buranın gerekli şekilde korunamamasını tarihe ve millete yapılmış bir saygısızlık olarak değerlendirdi.

Tarihe ve millete saygısızlık yapılıyor
20 Kasım 2019 - 09:50 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 09:41

Çeşitli konular üzerinden AK Parti iktidarını ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın gündeminde bu kez Hünkâr Çayırı vardı. Hünkâr Çayırı’nın yapılaşmaya açılması ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştiren Tarhan, “Söz konusu olan Hünkar Çayırı sıradan bir yer değildir. Çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yerdir. Tarihi mirasına sahip çıkmayan toplumlar asla iflah olmazlar. Daha önce satışı ile ilgili durum söz konusu olmuş, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve bağımsız örgütlerle berber bu yanlıştan vazgeçilmesini sağlamıştık. Gelinen noktada görüyoruz ki Fatih Sultan Mehmet’in Otağı ranta kurban gitmiş” dedi.

RANTA TESLİM OLMAMALI
Konuşmasına devam eden Tahsin Tarhan, “Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Ondan ders çıkarmalıyız. Ne yazık ki ders çıkarmak yerine, kat çıkıyoruz. Tarihe damga vurmuş bir devlet adamı ve komutanın vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın hak ettiği gibi korunup düzenlememesini kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

DAHA ÖNCE DE SATILMAK İSTENMİŞTİ
Hünkar Çayırı’nın daha önce satılmak istendiğini ifade eden Tarhan, “18.12.2017 tarihinde Hünkar Çayırı’nın 133 dönümlük arazisi, 30 yıl süre ile Erzincan Kültür ve Dayanışma Vakfı’na 465 Bin TL bedel karşılığında verilmişti. Sivil toplum örgütleri ile birlikte bu durumu engelledik. Ancak şimdi de sanki cezalandırır gibi alan terk edilmiş ve son durumu fotoğraflarla ortada. Burada tüm Kocaeli Milletvekillerinin ve siyasilerin hep birlikte milli bir duruş göstererek bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum