Reklam
Reklam

Tavşancıl evleri yeniden hayat bulacak

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Dilovası Belediyesi arasında hazırlanan protokolle birlikte Dilovası’nın ve Gebze bölgesinin kültürel değerleri arasında yer alan Tavşancıl Evleri'nin 67'si restore edilerek, bölge turizmine kazandırılacak.

Tavşancıl evleri yeniden hayat bulacak
21 Nisan 2021 - 12:43
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dilovası Belediyesi'nin ortaklaşa gerçekleştireceği restorasyon çalışması olan, “Tarihi Tavşancıl Evleri Yaşatma Projesi" için Dilovası Tavşancıl Meydanı'nda protokol töreni düzenlendi. Gebze bölgesinin kültürel mirası içinde yer alan 21 tescilli ve belediyenin sorumluluğunda 46 yapının koruma, onarım, kentsel tasarım projelerinin hazırlanmasına ilişkin protokole; Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir imzayı attı. İmza töreninde ayrıca AK Parti Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, meclis üyeleri ve muhtarlar hazır bulundu. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Şayir, “Buradaki tarihi gördüğümde çok duygulanıyordum. Tavşancıl’da geçtiğimiz her sokakta bir tarihi doku var. Tarihi yaşatmak için sorumluluk hissettim. Tavşancıl’da Ulu Önder Atatürk’ün silah arkadaşı Yahya Kaptan var, onun tarihi burada. Ekip arkadaşlarımla ilk işlerimizden biri tarihi dokularımızı ön plana çıkarmak oldu. Tavşancıl neden bir Safranbolu olmasın, neden bir Beypazarı olmasın, neden bir Şirince olmasın dedik ve bu duygularla yola çıktık. Burası gelecekte parmakla gösterilecek bir yer olacak” dedi."BİR EKSİĞİMİZ YOK"
Şayir’in ardından açıklamalarda bulunan Taşdelen, “İlimizin tarihine bakıldığında büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yer. Kültürel varlık açısından çok zenginiz. Tavşancıl bölgesinde ise 70 tane sivil mimarlık örneği var. 67 adet sivil mimarlık örneğimizin projeleri hazırlanacak ve Tavşanıl’ı kültüre tarihe kazandıracağız. Tavşancıl neden bir Safranbolu olmasın? Onlardan bir eksiğimiz yok. Burayı bugünden sonra turizmimize kazandıracağız” şeklinde konuştu."TARİHLE ANILACAK"
Programda son olarak açıklamalarda bulunan Kaymakam Alkan, “Tavşancıl için çok önemli olan evlerin onarımı noktasında Başkanımız Hamza Şayir’in bakanlık düzeyinde yaptığı görüşme sonrasında bugün bir protokol imzalanacak. Dilovası sanayinin gölgesi altında kalmış. Dilovası’nda birçok tarihi kültürel değerleri var. Roma ve Osmanlı döneminden kalan yollar ve köprüler var. Tavşancıl’da restorasyon sonrasında bir Safranbolu ve Beypazarı gibi anılmaya başlanacak” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından Şayir ve Taşdelen protokolün altına imza attı.

Dilovası Kaymakamı Alkan, Başkan Şayir ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, protokol sonrasında Tavşancıl'daki tarihi evleri gezdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum