Teknoloji hareketini başlattılar

COVİD-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretim ve çalışma düzenini değiştiriyor. Bu bağlamda Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), 60 yıllık tecrübesini COVİD-19’a karşı geliştirdiği teknoloji hamlesiyle ortaya koydu.

Teknoloji hareketini başlattılar
11 Mayıs 2020 - 12:38 - Güncelleme: 11 Mayıs 2020 - 12:41

241 üyesiyle ekonomiye 30 milyar dolarlık katkıda bulunan MESS’in Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, COVİD-19’a karşı geliştirdikleri teknoloji hamlesi  ile ilgili konuştu. Akkol yaptığı açıklamada,  “Değişimi takip eden değil, şekillendiren, ona yön veren bir kuruluşuz. Yeni dünyada bir adım öne geçmek için MESS SAFE adıyla teknoloji hareketi başlattık. Bu hareketin birinci önceliği çalışma arkadaşlarımızın sağlığı. İlk olarak üretimde çalışanlar arasında sosyal mesafenin korunmasını sağlayan giyilebilir çözüm ve mobil uygulamamızı üyelerimizin hizmetine sunuyoruz. Önümüzdeki günlerde çalışma arkadaşlarımızın iş sağlığı güvenliği ekipmanlarını tam olarak kullanmalarını güvence altına alacak, iş kazalarını en aza indirecek akıllı kamera çözümleri hazırlayacağız” dedi.

SAĞLIĞA TEKNOLOJİ DESTEĞİ
COVİD-19 nedeniyle üretim süreçleri ve çalışma hayatı baştan aşağı yeniden tasarlanırken teknoloji üreterek kendini adapte edebilen ülkeler ve şirketler daha rekabetçi konuma geliyor. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), metal sanayiinin bu süreçten güç kazanarak çıkması için MESS SAFE girişimini başlatıyor. İşyeri hijyeni ve topluluk yönetiminin ön plana çıktığı yeni dönemde, çalışanların sağlığı teknolojiyle güvence altına alınıyor. MESS SAFE girişiminin ilk ürünü giyilebilir çözüm ve mobil uygulama ile işyerlerindeki birinci öncelik olan sosyal mesafenin korunması sağlanıyor.

“MESS SAFE İLE KORUNUYOR, TEKNOLOJİYLE DÖNÜŞÜYORUZ”
MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol konuyla ilgili açıklamasında, “Değişimin farkındayız ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar elde etmek için kararlıyız. Dijital dönüşüm konusunda Türkiye'de öncü bir rol üstlenecek MEXT ile metal sanayinin ve işgücünün dijital dönüşümünü yönetiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte sağlıklı çalışan ve kesintisiz üretim için geliştirdiğimiz MESS SAFE ile birçok ürünü ve uygulamayı üyelerimizin hizmetine sunacağız. Bu hareketin birinci önceliği çalışma arkadaşlarımızın sağlığı. Tüm projelerimizi bu doğrultuda tasarlıyor, uyguluyoruz. İlk olarak üretimi devam ettiren bütün arkadaşlarımızın sağlığını yeni nesil teknolojiler ile koruma altına alıyoruz. Hem üretimi hem de iş sağlığı ve güvenliğini yeniden tasarlıyoruz. ‘MESS Safe ile korunan, teknolojiyle dönüşen üretim’ diyoruz. Ülkemizde üretim durmasın, istihdamımız korunsun ve artsın. Bu süreçten güçlenerek çıkalım. Bu zorlu süreç sonrası geleceğin normalinin merkezi Türkiye olsun istiyoruz.”
 
 SOSYAL MESAFE MESS SAFE İLE KONTROL ALTINDA
Sosyal mesafeyi koruma amaçlı geliştirilen ürün, giyilebilir çözüm olarak da mobil uygulama olarak da kullanılabiliyor. Giyilebilir çözümü çalışanlar boyunlarına asabiliyorlar, giysilerine takabiliyorlar; mobil uygulamasını telefonlarına indirebiliyorlar.  Bu uygulama ile iki çalışan arasında sosyal mesafenin ihlal edilmesi halinde çalışanlar bir donanım üzerinden görsel ve işitsel olarak uyarılıyor. Çalışanların üretim sürecindeki etkileşimleri mobil bir uygulama ile taranıyor ve mesafe ihlalleri hatırlatılıyor.  Uygulama, bluetooth teknolojisiyle çalışanlar arasında mesafeyi ölçüyor. Olası ihlalleri kullanıcılara ve işyerine iletiyor. Geliştirilen yeni teknoloji şirket yönetimine işyeri içinde oluşabilecek iş sağlığı ve güvenliği için değerlendirme yapabilme ve gerekli tedbirleri  alabilme imkanı veriyor.

MESS, YENİ TEKNOLOJİLER GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEK
MESS Başkanı Özgür Burak Akkol, çalışanlar arasındaki sosyal mesafeyi giyilebilir çözüm ve mobil teknolojiyle takip eden MESS SAFE girişiminin acil ihtiyaca yanıt olması için geliştirildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun dışında önümüzdeki günlerde yeni bir ürünümüz olacak. Yüz tanıma teknolojilerini kullanacağız. Çalışma arkadaşlarımızın iş sağlığı güvenliği ekipmanlarını tam olarak kullanmalarını güvence altına alacak, iş kazalarını en aza indirecek akıllı kamera çözümleri hazırlayacağız.”

ÜRETİME DÖNÜŞ REHBERİ HAZIRLANDI
MESS SAFE girişimi, COVID-19 sonrası üretime dönüş sürecinde MESS üyelerine bilgi desteği ile rehberlik edecek yönlendirmelerin oluşturulmasını da içeriyor. MESS, normalleşme yolunda ilk adımların atıldığı yeni dönemde üyeleri için “COVID-19 Sonrası İşe Dönüş Yaklaşımı” çalışmasını hazırladı. Özgür Burak Akkol, konuyla ilgili “Bu çalışmada ekosistemimizdeki global iş ortaklarımızın birikimi ile Türkiye ve dünyadan farklı ölçekteki pek çok şirketten 68 farklı en iyi uygulama örneği yer alıyor. İşe dönüş uyum sürecinde 12 temel adımda neler yapılması gerektiği ile ilgili 188 madde düzenledik” değerlendirmesinde bulundu.
 
ÖZETLE MESS SAFE’İN SOSYAL MESAFE KORUMA AMAÇLI GELİŞTİRİLEN ÜRÜNÜ
1.Bildirim mekanizması ile çalışanların işyerindeki sosyal mesafelerini koruyabilmelerini sağlar.
2.Kullanıcıların sosyal mesafeleri hakkında durum tespiti yapma imkânı verir.
3.Düşük enerjili bluetooth teknolojisi ile konum takibi yapılmasına gerek duyulmadan çalışır.
4.Giyilebilir çözüm boyuna asılarak veya kemere takılarak kullanılabilir.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol
 
 
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum