Telefon alırken nelere dikkat edeceğiz

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların klonlanması durumunda, telefonun kullanıma açılabilmesi için gerekli olan eşleştirme işlemi e-devlet üzerinden yapılabilecek ve bu numara istenildiği zaman değiştirilebilecek.

Telefon alırken nelere dikkat edeceğiz
13 Şubat 2015 - 22:08 - Güncelleme: 13 Şubat 2015 - 22:21

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kamuoyunda 'cep telefonlarının klonlanması' şeklinde ifade edilen 'cihazların kimlik bilgilerinin yurda kaçak yollarla sokulmuş başka cihazlara kopyalanması' nedeniyle vatandaşların mağdur edilmesine yönelik çok sayıda şikayet alındığını açıkladı. Cep telefonlarını klonlayarak suç işleyen ve kaçak cihazlarına IMEI yükleten kişilerin, durumdan habersiz masum vatandaşların telefonlarını kullanılmaz hale getirdiğini belirten BTK, bu sorunu çözme adın bir çalışma yaptı.  Cep telefonlarını klonlayan kişilerin bu cihazları kullanmasını engelleyebilmek amacıyla telefon sahibinin cihazı sadece tek numara ile kullanabilmesine izin verildi.

İthalat veya imalat yoluyla piyasaya giren cihazlar için klonlanan telefonun hangi numara ile kullanılabileceğini ithalatçı ve imalatçısı belirleyebiliyor. Fakat yolcu beraberinde getirilen telefonların klonlanması durumunda bu işlemi yapacak bir merci yoktu. Yeni düzenleme ile artık bu sorun ortadan kalkmış oldu.

Yolcu beraberinde getirilen telefonların klonlanması durumunda telefonun kullanıma açılabilmesi için gerekli olan eşleştirme işlemi e-devlet üzerinden yapılabilecek ve bu numara istenildiği zaman değiştirilebilecek. Böylece cihaz sahipleri telefonlarını istedikleri numara ile kullanabilecek.

12 Temmuz 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 'Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik' ve ilgili tebliğ ile bu konuda yeni bir düzenleme getirildi. Yurt dışından cep telefonu getiren vatandaşların haklı olarak şikayetçi oldukları klonlama sorununun çözülmesi amacıyla cihazın kopyalanması ve bu durumdaki vatandaşların eşleştirilmiş GSM numaralarını değiştirmek istemesi durumunda bu işlemleri e-devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilme imkanı getirildi. Artık, yurt dışından bireysel yolla getirilen cihazları kayıt altına alan vatandaşların cihazlarının klonlanması durumunda tek bir numara ile eşleştirmek üzere istedikleri numarayı değiştirerek kullanabilmelerine imkan sağlandı.

kaçak,cep,telefonu,

YORUMLAR

  • 0 Yorum