Temurci ile görüştüm, Ahmet Hoca'ya 'evet' dedim

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Gelecek Partisi’ne katılarak bölgemizdeki siyasetin de hareketlenmesini sağlayan Gebzeli iş adamı Ömer Faruk Başaran, partiye katılma sürecini gazetemiz Yenigün’e anlattı. Başaran, partinin kurulma sürecinde Selim Temurci ile iki kez görüştüğünü, sonrasında Genel Başkan ile bir araya geldikleri ortamda Ahmet Hoca’nın teklifini kabul ettiğini söyledi.

Temurci ile görüştüm, Ahmet Hoca'ya 'evet' dedim
13 Ocak 2020 - 09:14

Uzun yıllar önce Anavatan Partisi’nde siyaset yapan, son olarak 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimlerinde MHP’den Kocaeli Milletvekili aday adaylığını koyan Gebzeli iş adamı Ömer Faruk Başaran’ın bilindiği gibi siyasetteki yeni adresi Gelecek Partisi olmuştu. Kamuoyu Ahmet Davutoğlu ile Ömer Faruk Başaran’ın yakın diyaloglarını Başaran’ın Genel Başkanlığını yaptığı Avrasya Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (ASİAD) 30 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirdiği kongresinde görse de, ikilinin bu tarihten önce bir araya geldikleri ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde İmtiyaz Sahibimiz Uğur Saray ve Yazı İşleri Müdürümüz Emrah Erdoğan ile yemekte bir araya gelen Ömer Faruk Başaran, Gelecek Partisi’ne katılma sürecini anlatırken önemli açıklamalarda bulundu.

“3’LÜ GÖRÜŞMEDE KABUL ETTİM”
Daha önceden tanıştıkları Selim Temurci ile (Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü) ile parti kuruluş sürecinde iki kez görüştüklerini ifade eden Başaran, “Selim Bey ile daha önceden tanışıyoruz. Kendisi AK Parti’de siyaset yaparken İstanbul İl Başkanı’ydı. İyi bir dostumdur. Parti kuruluş sürecinde kendisiyle iki kez görüştüm. Daha sonra beni Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüştürmek istediğini söyledi. Sonra 3’lü bir görüşme oldu. Bu sürecin sonrasında Ahmet Hoca -beni partide görmek istediğini söyledi, bende kendisine teklifinizi kabul ediyorum- dedim ve partinin kurucular kurulunda yer aldım” dedi.

“ALDIĞI TÜM HEDİYELERİ İADE ETTİ”
Siyasi ilkelerinin ahlâki tutarlılık ve şeffaflık olduğunu belirten Başaran, “Parti olarak şeffaf olacağız. Kurucular kurulunda yer almam sebebiyle mal beyanı vereceğim. Doğrusu da bu. İnsan siyasetten önce neyse, siyasetten sonra da o olmalı” dedi. Konuşmasının devamında Davutoğlu ile ilgili bilinmeyen bir gerçeği açıklayan Başaran, “Ahmet Davutoğlu dürüst bir devlet adamı. Sayın Genel Başkan, Cumhuriyet tarihinde aldığı hediyeleri devlete iade eden tek başbakandır. Atatürk’ten sonra böyle bir hediye iadesi olmayınca mekanizmayı çalıştırmak için müsteşar çağırılmış ve Atatürk zamanına bakılmış. Arşivlerden de Atatürk dönemine gidilerek Sayın Davutoğlu’nun hediye iade işlemi yapılmış” dedi.

“AKTİF SİYASETİN İÇİNDEN”
Partisinin Kocaeli teşkilatlanmasını Doğa Demir ile birlikte oluşturacaklarını sözlerine ekleyen Başaran, ”Görüşmelerimizi sıklaştırdık. Yoğun bir tempodayız. İl Başkanlığı için Genel Merkeze 3 isim sunacağız. Partili arkadaşlarımız mümkün olduğu kadar farklı kesimlerden oluşacak. Listemizde, mevcut partilerinde aktif siyaset yapıp transferi düşünülen isimler de var. Kocaeli İl Başkanımız belli olduktan sonra ilçe teşkilatlarımız şekillenecek. Şunu söyleyebilirim; Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’ndaki ilçe başkanlarımız yüzde 80 oranında belli. Gebze kurucu başkanımız aktif siyasetin içinde olan bir isim. Bir hafta 10 güne kadar kurucu il ve ilçe başkanlarımızı açıklayacağız” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum