TOSB'a dev yatırım

Otomotiv tedarik sanayinde Türkiye’nin yüzde 20’lik ihracatını karşılayan Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, 2019 yılı içerisinde TOSB’da yer alan 6 büyük otomotiv tedarik sanayi üreticisinin, TOSB içerisinde toplamda 190 milyon Euro’yu bulacak yeni yatırımlar için kolları sıvadıklarını açıkladı.

TOSB'a dev yatırım
13 Mayıs 2019 - 13:48

TOSB’da 120 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşecek yeni yatırımların heyecanını yaşadıklarını belirten Burhanoğlu, Beyçelik, Autoliv, Tırsan, Kar Plastik, Cengiz Makine, Mazsan gibi tedarik sanayinin önemli şirketlerinin üretime dönük sıfırdan yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı. TOSB’da yatırım yapacak yeni şirketler arasında yabancı yatırımcıların olduğunu ve 2019 yılında tedarik sanayinde büyük yatırımlar olacağını açıklayan Burhanoğlu, ”Emniyet sistemleri üreticisi olan İsveç merkezli Autoliv, 20 milyon Euro’luk yatırım bütçesi ile inşaatına başladığı yeni fabrikasında direksiyon, emniyet kemeri ve hava yastığı üretimi yapacak. Üretim yapan iki fabrikasını da TOSB’a taşıyacak olan Autoliv, haziran ayına kadar üretime geçmeyi planlıyor" şeklinde konuştu.

YENİ İSTİHDAM ALANI OLUŞACAK
TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, "TOSB 2 bin 800 dönümlük bir alana kuruldu. 90 sanayi parselinden şuan 81’nde üretim yapıyoruz. Yeni yatırımlarla, TOSB’da ki  doluluk oranı yüzde 90’ları aşacak. Gebze’ye sağladığımız katkının yanında 25 bin kişiye de istihdam sağlamanın ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz. 2019 yılında Yabanca yatırımların yanı sıra sözleşmeyi yeni imzaladığımız Kar Plastik yaklaşık 10 milyon Euro’luk yatırım ile TOSB’da yer alacak. Tırsan, yine TOSB içerisinde test sürüş merkezi açacak. Tofaş, Ford gibi dev şirketlere üretim yapan ve otomotiv sektörüne panel radyatör üretimi de yapan Beyçelik Gestamp’ta yeni tesis yatırımları ile bu yıl TOSB’da yerini alacak. 2019 yılında gerçekleşecek yeni yatırımlarla ilk etapta 2 bin kişilik yeni istihdam sağlamış olacağız” dedi.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum