TSK'da "arttırılmış gerçeklik" dönemi

Askeri operasyonların başarısını arttıran, kritik sistem ve platformların bakım-onarımının daha etkin ve kısa sürede yapılmasına olanak veren "arttırılmış gerçeklik" ürünleri Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmeye başladı.

TSK'da "arttırılmış gerçeklik" dönemi
12 Mart 2019 - 10:37

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ASELSAN'ın yakın zamanda ortak  olduğu BİTES'in "2018 Simülasyon ve Eğitim Ödülleri Olağanüstü Yenilikçi Ürün  Kategorisi"ndeki aday ürünü Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Bakım Destek Sistemi,  dünya ile eş zamanlı olarak donanmanın kullanımına sunuldu.

Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Limited Şirketi (ADİK)-ALYANS ortak  girişiminin teknoloji kazanım yükümlülüğü projesi olan ve ilk kez Deniz  Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Tuzla sınıfı yeni tip karakol  botlarında kullanılacak sistemin son kabul testleri Savunma Sanayii Başkanlığı  (SSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ADİK-ALYANS ve BİTES yetkililerin  katılımıyla başarıyla sonuçlandırıldı.

Böylece SSB tarafından yürütülen sözleşme kapsamında ilk kez  arttırılmış gerçeklik temalı bir sistem TSK envanterine girmiş oldu. Askeri harekat veya savunmada dost, düşman hedeflere ait bilgilerin  görüntülenmesi ve doğrulanması, kuvvetlerin sevk ve idaresi gibi alanlarda  yararlanılan arttırılmış gerçeklik uygulamalarının TSK'de gelecek dönemde artması  bekleniyor.

ONARIM İLK SEFERDE VE DOĞRU YAPILACAK
Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Bakım Destek Sistemi, TSK ve Deniz  Kuvvetleri Komutanlığı için yeni bir uygulama olmasının yanı sıra bakım  elemanlarının kabiliyet ve farkındalığını en yüksek seviyede tutarak onarımın ilk  seferde ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan Türkiye'deki ilk sistem olma  özelliği taşıyor. Sistem sayesinde arızaların tespiti ve giderilmesinde teknik ve  operasyonel zorluklar arttırılmış gerçeklikle aşılacak.

Bakım operasyonlarının basılı kaynaklardan öğrenilmesi hem zor hem de  yoğun emek isteyen bir süreç yaratıyor. Genelde bakım operasyonları temel eğitimi  aldıktan sonra sahada yetişmiş deneyimli bir ustanın yanında deneyim kazanma  yöntemiyle öğrenilmeye çalışılıyor. Bu süreç, hem yetişecek kişinin hem de  deneyimli personelin operasyonel verimliliğini düşürüyor, iş kazalarına veya  operasyonların uzamasına sebep oluyor. Türkiye'de yetişmiş ara eleman konusunda  yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında, teknik personelin gerçekçi bir sanal  ortamda eğitim alması ihtiyacı daha da artıyor.

OPERASYON ESNASINDAKİ ARIZALARA HIZLI ÇÖZÜM
Askeri araç ve sistemlerde harbe hazırlık seviyesinin en yüksek  seviyede olması amacıyla arızalı sistemlerin operasyon ortamına faal olarak  kazandırılması için geçen sürenin en aza indirilmesi veya operasyon esnasında  meydana gelen arızanın anında giderilmesi kritik önem taşıyor.

Harvard Business Review dergisinin yaptığı araştırmaya göre, bakım ve  eğitim alanında arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanımı, olası hataların  yaklaşık yüzde 90 ve olası zaman kaybının yüzde 35 azalmasını sağlıyor. Bunun  yanında, denetim personelinin yaptığı denetim işlemi süresi yüzde 96 azalıyor.

ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİKLE BAKIM-ONARIM
BİTES'in geliştirdiği Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Sanal Bakım Sistemi  ile tüm bu olumlu etkiler Tuzla sınıfı yeni tip karakol botları için de mümkün  hale gelecek.

Bakım personeli, arttırılmış gerçeklik gözlüğü, tablet veya mobil  cihazlar ile bakım yapacağı platforma odaklanarak yönlendirmeler alacak. Bu  yönlendirmeler holografik olarak oluşturulmuş içeriklerden (yazılı metinler,  çizimler, 3B parça modelleri ve benzeri) oluşacak. Bu sayede gerçekleştirilecek  bakım/montaj senaryosu ile ilgili talimatları görevli personel yalnızca izleyerek  gerçek zamanlı olarak adım adım uygulayabilecek, farklı açılardan donanım ve  parçalarını 3B olarak görüntüleyebilecek.

Yönlendirmeler, güvenlik adımları ve hatırlatıcılar da dahil gerekli  tüm işlemlerin doğru sırasıyla yapılmasını kapsayacak. Arttırılmış gerçeklik  tabanlı bakım destek uygulamasının çalıştığı donanımlar ile bakım manuellerine,  görsellerine ve hareketli videolara erişim sağlanabilecek.

Bir uzman tarafından sisteme yüklenmiş grafik, ses gibi veriler de  sistemde bulunacak ve bakım süreçleri konusunda henüz yeterli tecrübeye sahip  olmayan gemi personeli, verilen talimatları takip ederek tanımlanan arızayı  giderebilecek, ihtiyaç duyması halinde uzakta bulunan uzman kişiden bakım ve  onarım için görüş alabilecek. Bu şekilde yeterli uzmanlık seviyesine henüz  ulaşmayan personel, tecrübeden bağımsız şekilde ve en kısa sürede, zaman kaybına  mahal vermeksizin bakım/onarım süreçlerine dahil olabilecek. Bunun yanında,  gerçekleştirilen bakım süreçlerinin kayıt altına alınabilmesi de mümkün  olduğundan kaydedilen verilere daha sonraki bakım süreçlerinde erişim  sağlanabilecek.

ARIZAYA UZAKTAN MÜDAHALE MÜMKÜN OLACAK
Kullanıcı, Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Sanal Bakım Sistemi'nde  kullanımı kolay editör yardımıyla bakım ve montaj operasyonunda oluşan  değişiklikleri şekillendirebilecek, sistemi buna uyumlu hale getirebilecek.

İlerleyen aşamalarda ise uzaktan uzman desteği ile bakım personelini  yönlendirmek mümkün hale gelecek. Uzman, bakım personelinin gördüğü görüntü  üzerinden işaretleme, yönlendirme gibi işlemler yapabilecek. Yapay zeka  teknolojisiyle de entegre edilerek kayıt altına alınan verilerle donanımın hangi  aralıkta, ne gibi durumlarda bakıma ihtiyacı olduğu tahmin edilebilecek ve  donanım arızalanmadan önlenebilir bakım uygulanabilecek. Ayrıca sisteme kimlerin  bakım yaptığı, en son bakımda kimin imzasının bulunduğuna ilişkin bilgilere ve  bakım görüntülerine ulaşılarak süreç ve sistem takibi gerçekleştirilebilecek.

Arttırılmış gerçeklik, bakım-onarım faaliyetlerinin daha optimize,  hatasız, maliyet etkin ve hızlı yapılmasını sağlamanın yanında, bakım  personelinin iş performansını da artıracak. Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Sanal Bakım Sistemi ile donanmanın  özellikle harp zamanında muharip gücünün etkin biçimde kullanılması sağlanacak.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum