Tüm Türkiye eve kapandı

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı tüm Türkiye'de olduğu gibi Gebze'de de başladı. Cumartesi ve pazar günü uygulanacak yasak sırasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Gazete bayileri de satış yapacak.

Tüm Türkiye eve kapandı
04 Aralık 2020 - 21:30 - Güncelleme: 04 Aralık 2020 - 21:40

Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde Pazartesi saat 05.00'e kadar sürecek olan hafta sonu sokağa çıkma yasağı 21.00 itibariyle başladı. Buna göre yeni önlemler doğrultusunda hafta içi ilk sokağa çıkma kısıtlaması, geçtiğimiz salı günü 21.00'den sabah 05.00'e kadar uygulanmaya başlamıştı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı da bu akşam saat 21.00'de başladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA KİMLER MUAF?
Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak bazı iş kolları kısıtlamadan muaf tutulacak. Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarını karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZNE TABİ OLACAK
Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak. Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00'de kapanacak. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak. Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum