"Türk milletini aşağılama" davasında karar!

Kamuoyunda "Avatar Atakan" olarak tanınan Çağan Atakan Arslan'ın, bir videoda söyledikleri nedeniyle "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan yargılandığı davada beraatine hükmedildi.

"Türk milletini aşağılama" davasında karar!
26 Şubat 2019 - 15:18

Bakırköy 13. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Çağan Atakan Arslan ve avukatı Ersin Köylü katıldı. Duruşmada, dosyaya gelen evrakın okunmasının ardından tanık Murat Ismık'ın ifadesi alındı. Sanık Arslan ile uzun süredir arkadaş olduklarını ve olay günü çekimi kendisinin yaptığını anlatan Ismık, bu çekimde sanığın cep telefonunu kullandığını söyledi. Çekim başladığında, sanık ile rakipleri hakkında konuştuklarını ifade eden Ismık, "Atakan milli kick boksçudur. Kendi aramızda esprili küfürlü sohbet edip gülüşüyorduk. O sırada Atakan'ın kulağında kulaklık vardı ve yüksek sesle müzik dinliyordu. Dışarıya kadar ses geliyordu. Ayrıca ortamda başka sesler de vardı, ben de bilgisayardan müzik açmıştım. Atakan'ın boynunda madalyaları vardı ve onlar dahi ses yapıyordu. Rakipleri hakkında sorduğum sorulara duyabildiği kadarıyla esprili cevaplar veriyordu. Bazen soruları anlamayıp ilgisiz cevaplar veriyordu, ben de gülüyordum." diye konuştu.

Bu esnada iddiaya konu soruyu sorduğunu belirten tanık Ismık, şunları anlattı: 
"Atakan'ın soruyu anladığını sanmıyorum. Küfürlü bir cevap verdi. Dediğim gibi rakipleri hakkında konuşurken espri mahiyetinde küfür de içerebilen cevaplar veriyordu. Bu maç öncesi sporcuların kullandığı bir taktiktir. Bu şekilde kendilerini motive ederler ve rahatlarlar. Videonun yaklaşık 5 yıl kadar önce çekildiğini sanıyorum. Bu çekim Atakan'ın telefonundaydı. Ne şekilde başkalarının eline geçti, bunu da bilmiyorum. Bende herhangi bir şekilde aslı ya da nüshası yoktur. Ayrıca dava dosyasına konu olan bu konuşma ve çekim yine bir maç öncesinde yapılmıştır."

Esas hakkındaki savunması sorulan sanık Arslan, milli bir sporcu olduğunu ve Türkiye'ye pek çok altın madalya getirdiğini söyledi. Ülkesi ve bayrağı için dövüştüğünü kaydeden Arslan, "Benim Türk milleti hakkında sorulan bir soruya o şekilde cevap vermem mümkün değildir. Ben soruyu duymadım. Suçsuzum, Türk milletine hakaret etme kastım yoktur, olamaz. Beraatimi talep ederim." ifadelerini kullandı. 
Sanık avukatı ise dava konusu kaydın, müvekkilinin izni ve rızası dışında ele geçirilerek kullanıldığını, bu nedenle hukuki delil olmayacağını savunarak beraat talebinde bulundu. 
Davayı karara bağlayan mahkeme, tanık Murat Ismık'ın ifadesinin, sanık Arslan'ın başlangıçtan beri değişmeyen savunmalarını doğruladığı, sanığın dava konusu videoda verdiği cevapta "Türk milleti" kelimesinin geçmediği ve suç kastı bulunmadığı gerekçeleriyle sanık Arslan'ın beraatine hükmetti. 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum