Türkiye'nin yönetim biçimi yanlış!

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Gelecek Partisi’nin etkili ismi, Gebzeli iş insanı Ömer Faruk Başaran gündeme dair gazetemiz Yenigün’e önemli açıklamalarda bulundu. ‘Türkiye’nin yönetim biçimi yanlış” diyen Başaran, halkın çoğunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden parlamenter sisteme dönüş istediğini savundu.

Türkiye'nin yönetim biçimi yanlış!
15 Ocak 2020 - 14:25

Gelecek Partisi’nin Genel Merkez Yönetim Kurulu’nda yer alan Gebzeli iş adamı Ömer Faruk Başaran, ülkenin içinde bulunduğu durumdan bahsedip, çözüm önerilerinde bulundu. Türkiye’nin iyi yönetilememesi noktasında ciddi sıkıntıların olduğunu söyleyen Başaran, başkanlık sistemiyle birlikte ülkenin geçmişe yönelik arşivlerin ortadan kaldırıldığını ileri sürdü.

YENİ SİSTEM, TÜRKİYE'YE GÖRE DEĞİL
Başaran şöyle konuştu, “Türkiye iyi yönetilemiyor ve bir tek adam yönetimine doğru gidiyor. Bunun da doğru olmadığı her fırsatta dile getiriyoruz. Bu noktada parlamenter sistemine geri dönüş iddiamız var. Halkın çoğu da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden parlamenter sisteme dönüş istiyor. Çünkü devletin devamlılığı olduğunu düşünüyoruz. Devletin devamlılığı noktasında Başbakanlık müsteşarlığının muazzam arşivleri var ve bu sistemle bunları ortadan kaldırmış oluyorsunuz” dedi.
 
GEÇMİŞ, GEÇMİŞTE KALMASIN
Başaran, “100 yıllık geçmişi olan bir devletimiz var. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçtik, bir şeyleri kaldırdık. Şimdi başkanlık sistemine geçtik diye arşivliği kaldırıyoruz. Devletin devamlılığı kadar arşiv de önemli. Sistem değişince bazı şeyler kenara atılıyor. Yeni sistemde de yeni arşivler olacak. Bunlar oluşacak belki ama 20-30 yıl geriye dönerken bunları net bir şekilde bulabilmemiz lazım. Çünkü Cumhuriyet kurulduğundan beri aynı birimler vardı. Bu birimleri kaldırdığınız zaman arşivleri de ortadan kaldırmış oluyorsunuz” dedi.
 
ERDOĞAN FRENSİZ KALDI
Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eleştiriler getiren Başaran, “Türkiye’nin yönetim biçimi yanlış. Daha ciddi yönetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Neden diyeceksiniz? Şuanda tek adam rejimine doğru gidiyoruz. Geçmişte Recep Tayyip Erdoğan’ı yanındakileri arkadaşların freni durduruyordu. Şuan frensiz kaldı. İstişare mekanizmaları değişti, mekanizmalar ortadan kalktı. Parlamenter sistemde Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül bir denge mekanizması oluşturuyordu. Eskiden istişare heyeti daha iyiydi. Parlamenter sistem kalkınca yanlışlar da yapılmaya başlandı” dedi.

İNGİLTERE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ
Konuşmasının devamında İngiltere’yi örnek gösteren Başaran,”İngiltere’nin güçlü olmasının ana sebeplerinden birisi, muazzam bir arşivi olmasıdır. 18., 19. Yüzyıl hakkında bir şey konuşulduğu zaman İngiltere’nin arşivine bakmadan bir şey konuşma şansın yok. Adamlar bunun için güçlüler” dedi.

DOĞRUYA DOĞRU DERİZ
Türk devletini dün kurulmuş bir devlet haline getirmenin anlamı olmadığını sözlerine ekleyen Başaran, “Yüzyıllardır belli bir gelenekten geliyoruz. Parlamenter sisteme karşıyız. Doğru inandığımız her şeye destek oluruz. Gelecek Partisi olarak bu iş doğrudur, bizde bu konuda doğru buluyoruz demekten de çekinmiyoruz” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum