Reklam
Reklam

Türkkan, karma komisyon toplantısında konuştu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu karma komisyon toplantısında konuştu.

Türkkan, karma komisyon toplantısında konuştu
29 Nisan 2021 - 14:12
TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) 7 üyeyi belirlemek için toplandı. Komisyon toplantısına İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da katıldı.  Toplantıda bir de konuşma yapan Türkkan, AK Parti iktidarının 19.yılında, Türkiye’nin, adaletin firar ettiği bir döneme denk geldiğini söyledi. Türkkan, yaptığı açıklamada şunlara değindi; “Adalet ve Kalkınma Partisinin çıkış öyküsüne baktığımızda bir adalet arayışıyla başlamıştır. Bu öykü doğru bir öyküydü, Türkiye'de adaletin ciddi anlamda sıkıntıya düştüğü, demokrasiye ara verildiği, demokrasiye gasp edildiği bir dönemde adalet arayışıyla çıkan bir öyküsü vardı. Fakat muktedir olmak öyle bir hâle getirdi ki iktidarınızın 19'uncu yılında adaletin firar ettiği bir döneme denk geldik. Buradan yola çıkarsanız adalet sisteminin Türkiye'de hukuku, adaleti ne hâle getirdiğine dair çok iyi bir örnek bulabilirsiniz. Karar verecek hâkimin önündeki kanuna, anayasa bakmak yerine yukarıdan gelecek bir talimatı beklediği bir dönemde ülkede adaletten bahsedemezsiniz. Gündüz karar veren bir hâkimin, akşam sosyal medya trolleri gibi paylaşım yaptığı bir sistemde adaletten bahsetmek çok zor. Hazin olan bir şey daha söyleyeceğim size: Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu 19'uncu yılında, en çok adalete ihtiyacı olduğu bir döneme doğru hızla gidiyorsunuz. Bu adalet belki de yarınlarda en çok size lazım olacak, gerçekten öyle.”

“SİYASİ HAREKET ETMEYİN”
İYİ Parti Grup Başkan Vekili, üye seçimi konusunda bir de ricada bulunarak, şunları dile getirdi; “Bugün bu seçimi yaparken lütfen siyasi taassupla hareket etmek yerine, Türkiye'de adalete olan güvenin daha fazla tesis edilmesi için tercihlerinizi o yönden kullanınız, rica ediyorum. Burada alt komisyonun kurulması konusunda yapılan tartışmalara bakıyorum "5 kişi mi olsun, 10 kişi mi olsun?" Arkadaşlar 15 kişi olsun. Daha çok kişiyle temsil edilmesinde ne zarar var? Yani daha çok insanın kanaat belirtmesinde, sistemi doğruya götürmek açısından katkısı olur mu? Olur. O zaman siyasi taassubu bir tarafa bırakıp daha fazla sesin duyulduğu, daha çok tekliflerin görüşüldüğü bir alt komisyon kurulmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.” Konuşmaların tamamlanmasının ardından önergelere geçilen komisyonda, AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan önergeyle 5 kişiden oluşan bir alt komisyon kurulmasına karar verildi. Alt komisyona, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç seçildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum