Uyarı yapıldı! Türkiye sınırına dayandı

Birleşmiş Milletler birçok ülke için uyarı yaptı.

Uyarı yapıldı! Türkiye sınırına dayandı
02 Mart 2019 - 12:32 - Güncelleme: 02 Mart 2019 - 13:04

Geçtiğimiz aylarda Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın genelinde büyük sorunlara yol açtı. Bu yıl sayıları anormal oranda artan çekirge sürüleri için Birleşmiş Milletler'den kritik uyarı geldi.

Birleşmiş Milletler bu yıl 19 - 27 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Yahudiler'in kutsal bayramı Hamursuz Bayramı'nda İsrail, Filistin ve özellikle Kudüs'ün çekirge sürüleri tarafından istila edileceğini duyurdu.

Çekirge sürüleri aralık ayından bu yana Kızıl Deniz çevresinde, özellikle Eritre ve Sudan'da korkunç sorunlara sebep oluyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, geçtiğimiz iki hafta boyunca Kızıl Deniz çevresinde çekirge popülasyonunda ciddi artış tespit edildiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz ocak ayında büyük bir çekirge sürüsü Türkiye sınırına kadar dayanmış ve İran'ı istila etmişti.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki havalimanları çekirge sürülerine karşı alarm düzeyine geçti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, çekirge sürülerinin onlarca kilometre çapında olduğuna dikkat çekti. 

BM tarafından yayınlanan raporda küçük bir kent kadar geniş olan sürülerin Mali ve Nijer'de yaşayan halkın bir günlük gıdasını tamamen tüketebileceği belirtiliyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum