Uyku problemi için etkili öneriler

Zihinsel ve fiziksel yenilenme için uyku son derece önemli bir faktördür. Uyku ihtiyacı karşılanamadığında birçok problemle karşılaşılabilir. Bu bakımdan uzmanlar gece kuşlarının uyku sisteminden yola çıkarak, uyku problemi yaşayan kişiler için 11 etkili öneri sundu.

Uyku problemi için etkili öneriler
13 Haziran 2019 - 10:04

Sağlıklı bir yaşam kalitesi için uyku son derecede önemli bir faktördür. Zihinsel ve fiziksel olarak bizi etkileyen uyku yeterince karşılanmadığında ortaya kötü sonuçlar çıkabilir. Araştırmalar sonucu uzmanlar uyku problemi yaşayan kişiler için 11 etkili öneri paylaştı. Bu önerileri “11 yaşam tarzı kuralı” olarak tanımlayan uzmanlar, yol gösterici olarak gece kuşlarının uyku sistemini ele aldı.  Gece kuşlarının kolayca uykuya dalmalarına ve normalden çok uyumalarına neden olan bir uyku sistemine sahip oldukları düşünülmektedir. Uzmanlar, her gün aynı saatte uyumanın olumlu sonuçlar doğuracağını vurgulayarak gece kuşlarının vücutlarını belirli saatler arasında dinlendirdiğini keşfetti.

OLUMLU YÖNDE ETKİLEYEBİLİYOR
Gece kuşlarını örnek alarak yapılan çalışma da, genellikle saat 14.30’da uyuyan insanların, 19.00’dan sonra hiçbir şey tüketmemek kaydıyla uyku saatlerini iki saat arttırabilecekleri görüldü. Gece kuşlarının uyku sistemi stres ve depresyon duygularını olumlu yönde etkileyebiliyor. Bu sisteme göre uzmanlar uyku problemlerine karşı yapılan 11 öneriye uyulursa, üç hafta kadar bir sürede uyku düzeninin sağlanabileceğini söylüyor. İşte uyku problemlerine karşı 11 etkili öneri;

ALTIN ÖNERİLER
Normalden iki-üç saat önce uyanın. Sabahları güneş ışığından mutlaka faydalanın. Normalden iki-üç saat önce yatmaya gidin. Her gün uyku / uyanıklık zamanını koruyun. 16: 00'dan sonra uyumamaya özen gösterin. Uyanır uyanmaz kahvaltınızı yapın. Her gün aynı saatte öğle yemeği yiyin. Akşam 7'den sonra akşam yemeği yemekten kaçının. Saat 3'den sonra kafein tüketmeyin. Sadece sabahları egzersiz yapın.

NASIL BAŞA ÇIKILIR?
Uyku problemleri, günlük yaşamı etkilediği zaman bir sorun olarak kabul edilir. Yetersiz uyku, akıl sağlığını olumsuz etkileyerek endişe ortamı yaratır. Uykusuzluk ayrıca depresyon ve çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebilir. Peki, uyku sorunu ile nasıl başa çıkabiliriz?  Sakinleştirici müzik, nefes egzersizleri ve meditasyon da uykuya dalmayı kolaylaştırır. Yatmadan bir saat kadar önce hiçbir şey yapmamaya özen gösterin. Böylece uykuya dalmanız daha kolay olacaktır. Uyku günlüğünü tutmaya ne dersiniz? Böylelikle defterinize düzenli olarak yazdığınız uyku saatlerini, kolayca doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Uyku problemlerinin altında, fiziksel ağrılarda yatabilir. Konuşma terapileri, uykunuzu etkileyebilecek olan olumsuz düşünceleri kendinizden uzaklaştırmaya yardımcı olur.


YORUMLAR

  • 0 Yorum