"Yanlış sünnet, kalıcı sorunlar bırakabilir"

Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların kapanmasıyla birlikte sünnet sezonu da açıldı. Aileler, çocuklarının hem psikolojileri hem de sağlıkları açısından önemli olan sünneti emin ellerde yaptırmak istiyor. Uzmanlar da on dakikalık kısa bir uygulama gibi gözükse de, çocuğun ileride hayatını etkileyeceğinden sünnetin mutlaka doktor tarafından yapılması gerektiğine vurgu yapıyor.

"Yanlış sünnet, kalıcı sorunlar bırakabilir"
25 Haziran 2019 - 09:12 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 09:25

Sağlık sorunları olan çocukların sünnetinde dikkat edilecek noktalara değinen Kılınçaslan, “Özellikle çocuğun ciddi bir hastalığı varsa sünnet öncesi gerekli tetkiklerin yaptırılması ve sonrasında zamanına karar verilmesi gerekmektedir. Alerji, kalp-damar hastalıkları, kanama bozuklukları gibi sağlık sorunları olan çocuklarda, gerekli araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında sünnet için adım atılmalıdır. Alerjik durumlarda öncelikle çocuğun alerjisi tespit edilmeli gerekirse tedavi edilmeli ardından sünnet edilmelidir. Aşırı kilolu çocuklarda da sünnet öncesinde çocuğa kilo verdirilmesi düşünülmedir” dedi.

“SÜNNET HASTANEDE YAPTIRILIR, EVDE DEĞİL”
Sünnet konusunda bilinçlenme artsa da çocuklarını evde veya düğün salonlarında sünnet ettiren ailelerin bulunduğunu ifade eden Çocuk Cerrahı, sünnetin uzman bir doktor tarafından yapılmaması durumunda yaşanabilecek sorunları şöyle aktardı:

·  Kanama nedeniyle ölümle bile sonuçlanabilecek durumlar,
·  Penis başının bir kısmının kesilmesi,
·  Yapılan lokal anestezik maddeye bağlı penis başında oluşabilecek kangrenler,
·  Derinin hatalı kesimi sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları, tekrar sünnet gerekliliği,
·  Steril koşullar altında yapılmadığında oluşabilecek enfeksiyonlar,
·  İleri derecede ödem ve kapanmayan yaralar görülebilir.

SÜNNET İÇİN EN DOĞRU ZAMAN…
Sünnet için doğru zamanın psikolojik travmanın hemen hemen hiç olmayacağı ve yara iyileşmesinin çok hızlı olacağı dönem olduğunu söyleyen Dr. Hüseyin Kılınçaslan, sünnet zamanı ve sünnet sonrası dikkat edilecek noktalar konusunda şunları söyledi:  “Her çocuk ayrı değerlendirilmelidir. Ülkemizde sünnet uygulaması genellikle yedi yaşından sonra yapılsa da gittikçe yaygınlaşan bir uygulama göze çarpıyor; yeni doğan ve ilk aylarda yapılan sünnet. Öncelikle bebekler geçirdikleri operasyonlarla ilgili hiçbir şey hatırlamayacağı için herhangi bir psikolojik travma yaşamayacaktır. Ayrıca penis üzerindeki damarlar çok küçük olduğundan kanama çok az olacak ve iyileşme süresi de daha hızlı olacaktır. Bu sebeple sünnet için en doğru zaman doğumun 7. gününden itibaren özellikle ilk 2-3 ayı kapsayan dönemdir. Bu aylarda sünnet, eğer ortam iyi ayarlanırsa kolay geçmekte ve hastalar genel anestezi almasa bile genellikle uyumaktadır. Bunun dışında ilk 1.5 yaş ve 6 yaş üzeri dönem psikolojik travma etkisinin az olmasından dolayı sünnet yaptırmak için düşünülecek dönemlerdir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum