"Yaşam hakkımıza saygı duyun"

Gebze’nin kronikleşmiş sorunları arasında yer alan Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi’nde yaşanan tapu sorunu hakkında konuşan Av. Recep Dursun, bölgedeki plan hakkında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e seslenen Dursun, “Bölge vatandaşları yapılacak planlarda sürece dahil edilsin” dedi.

"Yaşam hakkımıza saygı duyun"
20 Şubat 2020 - 13:25

Gebze’de Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’nde yıllardır süregelen tapu sorunu hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Bölgedeki planlar hakkında Kocaeli 2. İdare Mahkemesi 2019/348 idare nolu dosya üzerinden yürütmenin durdurulması kararı verildi. Bu gelişme üzerine konu hakkında açıklamalarda bulunmak üzere bir araya gelen mahalle sakinleri ve parti temsilcileri basın mensuplarıyla buluştu. Gebze Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri Güzelleştirme Kültür Dernekleri Dayanışma Platformu Başkanı Adnan Civil, Av. Recep Dursun, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel, MHP Gebze İçe Başkan Yardımcısı Hakkı Yıldırım ve çok sayıda mahalle sakini katılım gösterdi. Mahalleliler adına açıklamalarda bulunan Dursun şunları dile getirdi;
 
“BEYLİKBAĞI’NI HUZURLU KILMAMIZ LAZIM”
2018 yılı Temmuz ayında askıya çıkarılan planları inceledik ve var olan sorunları katlayacağını tespit ederek dava açtık. Yapılan mahalle keşiflerinin ardından Kocaeli 2. İdare Mahkemesi 2019/348 idare nolu dosya üzerinden yürütmenin durdurulması kararı vermiştir. Bu da planların mahkemece iptal edileceğine dair çok güçlü bir işarettir. Buradaki tapu sorunu çözülmüş değil. Gebze’de huzur isteniyorsa, Yavuz Selim ve Hürriyet’teki vatandaşlar huzur bulacak. Beylikbağı’nı huzurlu kılmamız lazım. Oradaki insanları işgalci göstermek haksızlıktır.
 


“TAAHHÜTLERİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ”
Hak sahipleri olarak belediye başkanının verdiği söz ve taahhütleri bir kez daha hatırlatıyoruz. Bölgede plan yapmadan tapu verilemez diyen belediye, yürütmeyi durdurma kararına rağmen nasıl olur da hala ham ve hisseli satışlar yapmaya devam ediyor. Yıllarca kandırıldık mı? Meseleyi parası olan olmayan ayrımına indirgeyenler, ya sorunu anlamamış ya da belediyenin borçlarını kapatmak için burayı kaynak olarak seçmiş. Belediye başkanından sözünü tutmasını istiyoruz. Sorunun çözümünde paydaşı olan bizleri sürecin başından sonuna kadar tüm aşamalara katılımımızın sağlanmasını istiyoruz.


 
“SEÇİM MALZEMESİ OLMAK İSTEMİYORUZ”
Artık seçimlerin malzemesi değil, barınma hakkını kullanan bizlerin insanca yaşamın özneleri olmak istiyoruz. Sorunun çözülmediği, çözme noktasından bir iradeye tanık olmadığımızı tüm Gebze kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Tek bir isteğimiz var yaşam hakkımıza saygı duyulsun. Siyasetin kangren olmuş sorunları çözmesi gerek. Belediye başkanı bu sorunun nasıl çözüleceğine dair vatandaşları sürece katmazsa, masa başındaki çözümlerin yetersiz kalacağını dile getiriyoruz. Elini vicdanına koysun. Bizden aldığı yetkiyi doğru kullansın. Gönüllerimizde yer edinmek istiyorsa, hak temeli üzerinden bu sorunu çözsün.” Dursun’un açıklamalarının arından söz alan siyasi parti temsilcileri de mahalle sakinlerine gerekli tüm desteği sağlayacaklarını dile getirdiler. Toplantı konuşmaların ardından sona erdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum