Yavuz, Dilovası'ndan yola çıktı

Türkiye'nin Fatih’ten sonraki ikinci derin deniz sondaj gemisi olan ‘Yavuz Sondaj Gemisi’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla gerçekleşen programla Akdeniz’e uğurlandı.

Yavuz, Dilovası'ndan yola çıktı
20 Haziran 2019 - 16:25

Beldeport Limanı’nda düzenlenen törene; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakan Yardımcıları Alpaslan Bayraktar ve Mustafa Yılmaz, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, KKTC Türkiye Büyükelçisi Kemal Köprülü, İstanbul Milletvekili Mustafa Elitaş,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve çok sayıda davetli katıldı. Bakan Dönmez, Vali Aksoy ve çok sayıda davetli Yavuz Sondaj Gemisi’nde incelemede bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yavuz Sondaj Gemisi uğurlama töreni için gönderdiği yazılı mesajı okundu. Erdoğan’ın mesajının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı konuşmalarında gururlu olduklarını ifade etti. Bakan Dönmez şunları aktardı;

BUGÜN DE BURADAYIZ, YARIN DA OLACAĞIZ
Bugün gururluyuz. Çünkü Fatih’in, ardından Yavuz’u da Doğu Akdeniz’e uğurluyoruz. Tarihimizde ilk defa kendi sondaj gemimizle, Fatih’le bir ilke imza atarak, biz de artık bu oyunda varız dedik. Bugün Yavuz’un da sahneye çıkışıyla birlikte; bu hamlemizin ayakları yere sağlam basan, planlı ve stratejik bir adım olduğunu bir kez daha ortaya koyuyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını sorgulayanlar hem tarih, hem de hukuktan bihaberler. Biz dün de buradaydık, bugün de buradayız, yarın da yine burada olacağız.

MİLLETİMİZİN KARARLILIĞINI GÖSTERECEK
Akdeniz’de ülkemizin ve KKTC’nin meşru haklarını sonuna kadar savunacağız. Kendi meşru haklarımızdan kaynaklanan sondaj faaliyetlerimize aralıksız devam edeceğiz. Yavuz’da milletimizin bu kararlılığını tüm dünyaya bir kere daha gösterecek. Barbaros, Oruç Reis, Fatih ve Yavuz denizlerimizdeki tam bağımsızlığımızın adıdır. Türkiye’nin hidrokarbon faaliyetlerinde kendi öz yeterliliği, gücü ve kabiliyetidir. Denizlerimizde petrol ve doğal gaz neredeyse Fatih ve Yavuz orada olacak. Gün gelecek Akdeniz’de, gün gelecek Karadeniz’de.

12 BİN 200 METREYE KADAR
6. Nesil Ultra Derin Deniz Sondaj Gemimiz Yavuz,  yaklaşık 230 metre uzunluğa ve 36 metre genişliğe sahip. Sondaj kulesinin yüksekliği deniz seviyesinden yaklaşık 103 metre. Yani Galata Kulesi’nden yaklaşık 36 metre daha uzun. Gemimiz 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında dahi sondaj yapabiliyor. Dinamik Pozisyonlama sistemiyle 6 metreye ulaşan dalgalarda dahi sondaja devam edebiliyor. Gemimiz çift kuleli tasarımla hem asıl, hem yardımcı işlerin yapılabildiği eş zamanlı operasyon olanağı sunuyor. Her iki kuleyi de sondaj ekipmanlarıyla donattık. Böylece operasyon gücümüzü ikiye katladık.

HUZURUN VE BARIŞIN TESİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
Yavuz, Akdeniz’in derinliklerine doğru kazdıkça, milletimizin geleceğini daha da aydınlatacak. Ülkemiz ve bölgemiz daha da güçlenecek. Yavuz Gemimiz, ismini aldığı Yavuz Sultan Selim Han’ın yaptığı gibi Akdeniz’de barış, istikrar ve huzurun tesisine büyük bir katkı sağlayacak. Arkasına milletimizin binlerce yıllık tarihini, Cumhurbaşkanımızın güçlü siyasi liderliğini, teknolojik yatırımlarımızı ve personelimizin özverisini alan Yavuz, Karpaz-1 kuyumuzu kazmak için bugün Doğu Akdeniz’e ilerleyecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin Magosa Körfezi’nde bulunan Karpaz-1 kuyumuzda 3 bin 300 metre sondaj derinliğine ulaşacak olan Yavuz, buradaki çalışmalarını yaklaşık 3 ayda tamamlayacak.

TÜRKİYE EMRİVAKİYE GÖZ YUMMAYACAK
Herkes iyi bilsin ki Türkiye hiçbir haksızlığa ya da emrivakiye göz yummayacak. Hem kendi haklarımızı hem de KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin adanın tamamına ilişkin hukuksuz kararlarına meşruiyet kazandırmak ve taraftar toplamak için bölge dışı aktörlerin ya da AB’nin arkasına sığınması kendi acziyetini ve düştüğü durumun vahametini göstermektedir. Doğu Akdeniz’de en büyük kıyı şeridine sahip Türkiye’nin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin dışarıda kaldığı her denklem başarısızlığa mahkûmdur, geleceği muallaktır, sonu hüsrandır.

PRUVANIZ NETA OLSUN
Fatih, Yavuz, Barbaros ve Oruç Reis birbirinden bağımsız ve “bizim de gemimiz olsun” diyerek alınan, günübirlik plan ve politikaların sonucu olarak filomuza dâhil olmadı. Bu gemilerimiz kutlu bir yürüyüşün daha ilk adımları. Ve bu yürüyüş inanıyorum ki sonunda müjdelerle ve güzel haberlerle noktalanacak. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza gemimizin alınması ve sonraki süreçlerde verdiği destekten dolayı huzurlarınızda şükranlarımı iletiyorum. Akdeniz’de bayrağımızı dalgalandıracak Yavuz gemimizin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Pruvanız neta, başarılarınız daim olsun.” Konuşmaların ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri KKTC’den alınan ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlayacak olan Yavuz Sondaj Gemisini Akdeniz’e  hayırlarla uğurlayarak, günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum