"Yerli değil, İtalyan"

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, yarın tanıtılacak yerli otomobil konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu. CHP’li Tarhan, “Bu otomobil yerli değil, İtalyan” dedi.

"Yerli değil, İtalyan"
26 Aralık 2019 - 16:50 - Güncelleme: 26 Aralık 2019 - 17:30

Bugüne kadar yerli otomobil konusunun sıkı takipçisi olan ve bu doğrultuda yaptığı açıklamalarla gündem yaratan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, yarın Gebze’de tanıtılacak otomobil hakkında görüşlerini Gebze Yenigün Gazetesi’ne aktardı. Bugün Gebze’de tanıtılacak aracın yerli ve milli olmadığını belirten Tarhan, “Bu otomobil yerli değil, İtalyan modeli bir araç” dedi. Yerli otomobilin üretim yeri konusunda da görüşlerini aktaran Tarhan, üretim merkezinin Gebze’de ya da Kocaeli’nde olmasının kendilerini mutlu edeceğini ve bölgeye istihdam kazandırması açısından önem arz ettiğini belirtti. Tarhan’ın konu hakkındaki görüşleri şu şekilde;

“NERESİ YERLİ NERESİ MİLLİ”
“Bu otomobil yerli değil, İtalyan modeli ve İtalya’da hazırlanmış bir araç. Bu otomobilin neresi yerli, neresi milli? Bununla birlikte araç var ancak fabrika yok. Araç var, işçi yok, üretim yeri yok. Böyle bir milli otomobil olamaz. Araç üretmek için fabrika olması gerekiyor. Türkiye’nin neresinde üretilecek? Gebze’de mi yoksa başka bir ilde mi üretilecek belli değil.

“PAZARDAN NE KADAR PAY ALACAK”
Otomobil Türkiye’de çok fazla satılan bir model değil. Toplumun ekonomik gücü belli. Ülkede bu aracı alacak kaç kişi var? Bu araç modelinden Türkiye’de 57 araç markası toplamda bu modelde 20 bin araç satıyor. Onun için bakıldığı zaman 20 bin satışı bulunan bir modelden, Türkiye ne kadar pay alacak? Bütün markaların satışını alsan dahi fabrika ayakta duramaz.

“KOCAELİ OLURSA MUTLU EDER”
Türkiye her zaman bir otomobil yapar ancak burada önemli olan otomobil yapmak değil bir marka yaratabilmek. Bununla birlikte yerli otomobilin üretim yeri Gebze ya da Kocaeli’nde olursa bizim bölgemizin istihdamı açısından bizi mutlu eder. Hem otomobil yedek parçacıları TAYSAD’ın, organize sanayinin bu bölgede üretim merkezi kurulması çok büyük bir avantaj. İlimize katacağı değer bakımından tabii ki yerli otomobilin fabrikası Kocaeli’nde olursa bizleri mutlu eder.”


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    7 ay önce
    Yerli olmayan birşeyse neden ilinde olmasını bu kadar istemektesin vatandaş sorar. Sen gelinceye kadar tam yerlisine kavuşuruz?