Zatürre, çocukları tehdit ediyor

Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlayan zatürre, iki yaş altındaki çocukları, prematüre doğan bebekleri, kreşe giden çocukları tehdit ediyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doçent Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, zatürreden korunmanın yollarını anlatıyor.

Zatürre, çocukları tehdit ediyor
12 Eylül 2019 - 09:36

Araştırmalar beş yaş altı çocuklarda ölüm oranının her yıl 9 milyon olduğunu gösteriyor. Bu ölümlerin 1.6 milyonu zatürreye bağlı olarak gelişirken, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin yükseldiği gözleniyor. Tüm dünyada çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden birinin zatürre olduğu bilinmekle birlikte, tanı ve tedavisi gecikmiş hastalarda ölüm oranı yükseliyor. Soğuk algınlığı ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlayan hastalıklarda çocukların hekim kontrolünden geçirilmesi öneriliyor.  

ZATÜRRE BELİRTİLERİ
Yüksek ateş, öksürük, göğüs ağrısı, karın ağrısı, solunum sıkıntısı, hızlı nefes alıp verme, halsizlik, iştahsızlık, hışıltı, balgam çıkarma, kas ağrısı gibi belirtileri olan çocukların mutlaka bir hekime görünmesi gerekiyor. Bu konuda risk grupları şöyle sıralanıyor;

KİMLER RİSK TAŞIYOR?
İki yaş altındaki çocuklar. Prematüre doğan bebekler. Düşük doğum ağırlıklı bebekler. Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar. Yetersiz beslenenler. Sigara içilen ortamlarda bulunanlar. Kalabalık ortamda yaşayanlar. Kreşe giden çocuklar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum