Zeytinoğlu, bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Nisan ayı bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zeytinoğlu, bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi
18 Mayıs 2020 - 13:50

Zeytinoğlu yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınının etkilerinin tüm ekonomik verilerde görülmeye başlandığını söyleyerek, “Nisan ayında bütçe gelirleri 65.2 milyar TL, bütçe giderleri 108.4 milyar TL olarak gerçekleşti. Gelirlerdeki artış yüzde 13.1 ile enflasyonun biraz üzerinde olurken, giderlerde yüzde 42.7 ile yüksek bir artış oldu. Dolayısıyla nisan ayında bütçe 43.2 milyar TL açık verdi. Koronavirüs salgının etkileri maalesef tüm ekonomik veriler gibi bütçeye de yansıdı” dedi.
 
“MAALESEF EKONOMİMİZİ KIRILGANLAŞTIRIYOR”
Ocak-Nisan dönemi gerçekleşen 72.7 milyar TL bütçe açığına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Geçen yılın tamamında 123.6 milyar TL açık verilmişti. Koronavirüs salgınının ekonomideki etkilerinin derecesine göre, bütçe açıklarının devam ederek geçen yılın üzerinde olabileceğini bekliyoruz. En güçlü olduğumuz noktalardan biri olan bütçede, verilen açıklar maalesef ekonomimizi kırılganlaştırıyor” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum