Zeytinoğlu işsizlik oranını değerlendirdi

TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı işsizlik oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayi üretimindeki toparlanmanın etkilerinin, sınırlı da olsa işsizlik üzerine yansıdığını gördüklerini söyledi.

Zeytinoğlu işsizlik oranını değerlendirdi
10 Şubat 2020 - 16:32 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 16:37

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı işsizlik oranını değerlendirdi. İşsizlik oranında aylık bazda küçük de olsa gerilemenin devam ettiğini belirten Zeytinoğlu, 2018 yılının aynı ayına göre ise 1 puan yükseliş olduğunu söyledi. Zeytinlioğlu yaptığı açıklamada,“İşsizlik oranı kasım ayında, ekime göre 0.1 puan gerileyerek yüzde 13.3 olarak gerçekleşti. Sanayi üretimindeki toparlanmanın etkilerinin, sınırlı da olsa işsizlik üzerine yansıdığını görüyoruz. Bunun yanında bu ay da işgücüne katılımdaki artışın sınırlı kaldığını biliyoruz" açıklamasını yaptı.
 
3 AYRI SEKTÖRDE İSTİHDAM KAYBI YAŞANDI
Kasım’da, ekim ayına göre istihdam kaybının 174 bin kişi olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Tarım, inşaat ve hizmetler sektöründe ekim ayına göre istihdam kaybı yaşanırken, sanayi sektöründe 92 bin kişilik artış olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Sanayi sektöründeki istihdam, 2018 yılı kasım ayına göre ise 102 bin kişi arttı. Böylece sanayi sektörünün istihdamdaki payı yüzde 20.4’e yükseldi.  İstihdamın sürdürülebilirliği açısından sanayi sektörünün önemini her zaman dile getiriyoruz" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum