Zinnur Büyükgöz'den Hünkar Çayırı açıklaması

Bilindiği üzere dün akşam saatlerinde AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Hünkar Çayırı'nın Gebze Belediyesi'ne devredildiğine ilişkin müjdeyi duyurmuştu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, "Alınan karar Gebze’mize, Kocaeli’mize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Zinnur Büyükgöz'den Hünkar Çayırı açıklaması
05 Aralık 2019 - 11:07

Gebze’nin bir tarihi varlığı daha koruma altına alındı. Gebze’nin önemli tarihi ve kültürel değerlerinden Hünkar Çayırı, Gebze Belediyesi’ne devredildi. Başkan Büyükgöz’ün Başkent’te ilgili bakanlıklarda başlattığı girişim ve çalışmalar neticesinde, belediyeye devredilen Tarihi Hünkar Çayırı, namazgah, çeşme, köprü gibi tarihi eserleri de bünyesinde barındırıyor.  Hatırlanacağı üzere bölge kamuoyu Hünkar Çayırı ile alakalı tek vücut olmuş ve bu tarihi değere adeta sahip çıkmıştı. Yapılan bu mücadelenin akabinde AK Parti Kocaeli Milletvekilli Şeker'in verdiği müjde bölgede büyük bir sevinç yaratmıştı. Hünkar Çayırı’nın, tarihi değerine yakışır özellikler barındıran bir projeyle, yalnız Gebzelilerin değil tüm bölge sakinlerinin hizmetine kazandırılacağını açıklayan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Fatih Sultan Mehmet Han’ın son seferine çıktığı ve vefat ettiği yer olan Tarihi Hünkar Çayırı, belediyemiz tasarrufuna devredildi. Bölgenin tarihi dokusuna uygun şekilde hazırlanacak proje kapsamında okçuluk ve güreş gibi geleneksel spor dallarının yaşatılacağı spor alanının yanı sıra; Fatih Sultan Mehmet dönemi temalı bir panoramik müze de bölgede yer alacak.

HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞTURACAĞIZ
Fatih’in otağının kurulacağı Hünkar Çayırı’nda tarihi yapıya uygun ve korumacı bir anlayışla Namazgah kullanım alanı da projemizde yer alacak. Dönemin çiçek ve bitki dokusunun yanı sıra sosyal yaşam temalarının da esas alınarak açık alanların Millet Bahçesi olarak dizayn edileceği Tarihi Hünkar Çayırımızı hak ettiği değere değerli hemşerilerimizin desteğiyle kavuşturacağız inşallah. Bu zaman zarfında bizlere desteklerini esirgemeyen bakanlarımıza, bölge milletvekillerimize, büyük şehir belediyemize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı da bu vesileyle bir kez daha sunmak isterim. Gebze’mize, Kocaeli’mize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum